Egér a pánikban
Hogyan viselkedik a felfokozott izagalmi állapotú tömeg, ha zárt térből igyekszik menekülni?
A pánikba esett egerek viselkedése sok hasonlóságot mutat azzal, amikor emberek igyekeznek zárt térből menekülni, sokszor egymást hátráltatva a kijutásban. Ezért a felfokozott lelkiállapotú tömegek viselkedését a Fülöp-Szigeteki Egyetem (Quezon város) kutatói egerekkel szimulálva vizsgálják – írja a Nature.
Mivel az egerek erősen ódzkodnak a víztől, a kutatók az állatokat vízzel elárasztott helyiségbe zárták, amelyet egy vagy több kijárattal szereltek fel. Kijutva, az egerek már biztonságos száraz helyre értek.
Nehéz önfegyelmet gyakorolni
A kísérlet során azt tapasztalták, hogy ha relatíve szűk ajtót készítenek, az egerek sorszerűséget alkotva, viszonylag rendezetten menekülnek. Kissé szélesebb ajtónál az egerek elkezdenek tolongani, akadályozva egymás kijutását, a menekülés itt már nem fegyelmezetten és hatékonyan folyik. Több ajtó felszerelésénél a menekülés szintén kiszámíthatatlanná válik, az ide-oda futkosó egerek jelentősen akadályozzák egymás kijutását.
A kutatás hasznos kiindulópontja lehet a tömegek viselkedését, különösen a felfokozott lelkiállapotú nagyobb csoportok magatartását vizsgáló kutatásoknak. Köztudott, ha pánik tör ki nagyobb tömegben óriási katasztrófát eredményezhet, gondoljunk csak a focimeccsekre, ahol a felfokozott izgalmi állapotú tömeg menekülés közben nem ritkán egymást tapossa el, gyakran halálos áldozatokat is követelve. De a tömeg viselkedésének embereken való szimulálása jogi és etikai kérdéseket vet fel – így maradnak a laboratóriumi egerek.
Magyar fizikusok és a mexikói hullám
A felfokozott izgalmi állapotú csoportos viselkedés megértésével magyar tudósok is foglalkoznak. Pontosan egy éve jelent meg a Nature-ben Dr. Vicsek Tamás, az ELTE Biológiai Fizika tanszékének vezetőjének írása, aki lefordította a matematika nyelvére kollégáival a „mexikói hullámot”, mint kollektív viselkedési formát.
A „mexikói hullámot”, a spanyolul La Ola néven közismertté vált jelenséget az 1986-os mexikói focivébé idején ismerte meg a világ. Lényege, hogy a stadion egyik szektorában ülők kezüket magasba emelve hirtelen felpattannak, majd leülnek, ám ezzel egy időben már a következő szektor nézői ugranak fel.