A polipok erekciója
Chicagói kutatók felfedezték, hogy bizonyos polipok erekcióra képes szervvel rendelkeznek. Puhatestűeknél korábban nem volt megfigyelhető ez a jelenség.
Janet Voight, a Chicago Egyetem kutatója elmondta, hogy a kétfoltos polip (Octopus bimaculatus) hímjének párzókarja alatt elhelyezkedő ligula (szívóka) nevű szerv képes méretének változtatására. Nyugalmi állapotban annyira apró, hogy szabad szemmel alig látható.
Voight azonban egy sikertelen párzás megfigyelése közben szemtanúja lehetett e szerv drasztikus méretváltozásának. Tovább vizsgálódva kiderült, hogy a kétfoltos polip ligulája nagymértékben hasonlít az emlősök péniszére illetve csiklójára. Kollagénrostokkal határolt üregekből áll, melyek izgalmi állapotban vérrel telődnek.
A hím polipok ondófolyadékukat speciális párzókarjukkal juttatják a nőstényekbe. Sikeres párzás esetén a ligula a nősténybe hatol, melynek célja az ondófolyadék bejuttatásának elősegítése, illetve a korábbi partnerek spermájának kimosása.
A ligula fehér színű, és nem tartalmaz olyan színváltoztató sejteket, melyek a polipok testének többi területein megtalálhatók, és a rejtőszín kialakításáért felelősek. A kétfoltos polipnál, amely nappal vadászik, ez a világos színű szerv jelzésül szolgálhatna a ragadozók számára. Elrejtése tehát csökkenti a kockázatot.
A legtöbb polipfaj éjszaka vadászik, vagy a tenger mélyén él, ahol teljes a sötétség, így nincs szükség efféle elővigyázatosságra. Náluk a ligula a karokhoz hasonlóan izmos szerv, és nem változtatja méretét. Az Octopus bimaculatus bámulatosan alkalmazkodott a környezeti és fajfenntartási ösztön követeléseihez.