(Túl)súlyos előítéletek
Egy vizsgálat szerint az elhízott páciensekkel foglalkozó orvosok, kutatók, gyógyszerészek és pszichológusok jelentős előítéleteket táplálnak az elhízottakkal szemben.
Marlene Schwartz, a Yale Egyetem Pszichológiai Intézetének kutatója szerint az elhízottság stigmatizáló jellege annyira erőteljes, hogy még a témában igazán felkészült szakemberek is óhatatlanul úgy gondolnak az elhízott személyekre, mintha azok felelősek volnának külsejükért – írta az Obesity Research (Elhízás Kutatás) című folyóirat A pszichológusnő elmondta, hogy az előítéletek kiterjednek a túlsúlyos személyek intellektusára és emberi értékére is. A vizsgálatból kiderült, hogy az egészségügyi szakemberek az elhízottakat lusta, ostoba és értéktelen embereknek tartják. Az előítéletek és az életkor között is párhuzam mutatkozott: a fiatalabbak előítéletesebbnek mutatkoztak.
Marlene Schwartz szerint ez azért figyelemreméltó, mert a vizsgálatba bevont szakemberek az elhízást magas színvonalon kezelik, illetve tanulmányozzák, tehát tökéletesen tisztában lehetnek azzal, hogy az elhízás hátterében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak, és a túlsúly nem feltétlenül bizonyos magatartásformák hatására alakul ki.
Azok a szakemberek, akik napi kapcsolatban állnak elhízott páciensekkel (pl. orvosok, pszichológusok), kevésbé előítéletesek, mint azok, akik nem (pl. kutatók). Azok továbbá, akiknek vannak elhízott barátaik, szintén kevésbé szigorúak e téren.