Javulnak a daganatos betegségben szenvedők túlélési mutatói
Európa-szerte javulnak a daganatos betegségben szenvedő emberek túlélési mutatói, ám eközben növekszik a távolság a földrész nyugati és keleti felében élők között.
A héten közzétett tanulmányból kitűnik, hogy Európában a férfiak 40 és a nők 47 százaléka életben van öt évvel azután, hogy orvosok valamilyen típusú rákos betegséget diagnosztizálnak a szervezetükben. Csakhogy osztrák, francia vagy svájci pácienseknek sokkal több esélyük van a kór legyőzésére, mint észt, szlovák vagy lengyel sorstársaiknak.
„A rákos betegek gyógyulása emelkedő tendenciát mutat egész Európában, ám a kelet- és a nyugat-európai páciensek túlélési mutatói között egyre nagyobb a különbség” – közölte Michel Coleman brit professzor, a tanulmány társszerzője.
A londoni higiéniai és trópusi gyógyászati intézetben oktató tanár elmondása szerint Dániában, Angliában, Skóciában, Walesben és a kelet-európai országokban az általános túlélési mutató elmarad az európai átlagtól. Ezzel szemben az Egyesült Államokban férfiak esetében 62, nők esetében 63, 5 százalékos az ötéves túlélési mutató, az ottani rákszűrő központ adatai szerint.
Az európai betegek közül a legjobbak az ajakrákban szenvedők kilátásai: közülük 94 százalék van életben a diagnózis felállítása után öt évvel. Ugyanakkor a hasnyálmirigy-rákban szenvedők közül mindössze négy százalék éli túl öt évvel a kór diagnosztizálását.
Az EUROCARE-3 tanulmány, amelyet az Európai Unió megbízásából végeztek, 22 országban 42 különböző daganatos betegségben szenvedő egyének túlélési mutatóit hasonlította össze 1, 8 millió felnőtt és 24 ezer gyermek bevonásával.
A földrész keleti és nyugati felében élők túlélési esélyeiben mutatkozó különbséget a daganatnak a diagnosztizáláskor kimutatott fejlettségi stádiumában (azaz súlyosságában), a kezelési lehetőségekben és az adott ország egészségügyi intézményeinek fejlettségében regisztrált eltérésekkel indokolják a kutatók.
Németországban, amely a lista élmezőnyében található, a hazai össztermék (GDP) 10, 6 százalékát fordítják egészségügyi ellátásra – szemben Lengyelország 6 százalékos mutatójával. Utóbbi ország egy lakosára számítva 420 dollárt költ évente az egészségügyre, ami töredéke a Svájcban elköltött 2555 dollárnak.
Az ajak-, here- és pajzsmirigy-rákban, melanómában és Hodgkin-kórban szenvedőknek átlagosan 80 százalék esélyük van az ötéves túlélésre. Mell-, prosztata-, hólyag-, méhnyak- és méhrák esetében a kilátás 60-79 százalékos. A legrosszabbak azon betegek kilátásai, akik tüdő-, hasnyálmirigy-, gége-, májrákban és agydaganatban szenvednek.