Sikeres patkány klónozás – a diabétesz elleni küzdelem jegyében
Első ízben koronázta siker klónozott patkányok tenyésztését, ami reményt kelt emberi betegségek, például a diabétesz hatékonyabb kezelésére.
Mint a Science című amerikai tudományos magazin internetes kiadásában olvasható, az áttörést francia kutatók érték el. Jean-Paul Renard és társai a jouy-en-josas-i mezőgazdasági kutatóintézetben két hím és két szaporodásképes nőstény patkányt klónoztak. Ezáltal új remény ébredt tudósok körében arra, hogy haladást lehet majd elérni a cukorbetegség és a magas vérnyomás elleni küzdelemben. E két kór terápiás gyógyításában kísérleti állatként alkalmaznak patkányokat.
Azáltal, hogy a francia csoportnak szaporodásképes patkányokat sikerült klónoznia, lehetőség nyílt egész állatsorozatok „előállítására”. Korábban patkányok klónozása rendre meghiúsult a kiválasztott petesejtek gyors változása miatt – írta az AFP.
Az első klónozott emlősállat, a Dolly nevű birka 1996-os születése óta számos más emlősfaj egyedeit sikerült klónozni, legutóbb még egy lovat is. A patkányok klónozását az tette lehetővé, hogy sikerült lerövidíteni azt az időt, amely a sejtmagnak a kiemeléstől a magjától megfosztott petesejtbe történő átültetéséig eltelik. Ezáltal két nőstény patkány testébe összesen 129 embriót sikerült beültetni.