A ginzeng fejlődési rendellenességeket okoz?

Kínai kutatók elővigyázatosságra intették a várandós nőket a népszerű növényi kivonat, a ginzeng alkalmazásával kapcsolatban.
A hongkongi Kínai Egyetem kutatói állatkísérletekben kimutatták, hogy a ginzeng-származékokkal való korai találkozás fejlődési rendellenességeket okozhat patkányembriókban. A Human Reproduction című szaklapban leírták, hogy további vizsgálatokra van szükség annak megállapítása érdekében, hogy a növényi kivonat emberi magzatokra is káros hatással van-e. Addig is arra szólítják fel a várandós nőket, hogy lehetőség szerint mellőzzék a ginzeng fogyasztását a várandósság során, különösképpen az első három hónapban.
Patkányoknál káros
Dr. Louis Chan, a hongkongi Kínai Egyetem Prince of Wales kórházának kutatója kilencnapos patkányembriókon vizsgálta a ginzeng ginzenozid-Rb1 nevű hatóanyagának hatását.
Azt tapasztalta, hogy a 30 μg/ml-nél (mikrogramm per milliliter) nagyobb töménységű ginzenozid-Rb1-gyel kezelt embrióknál a morfológiai pontszámok jelentősen csökkentek. Morfológiai pontszámokkal jellemzik az embriók legfontosabb szerveinek fejlődését: minél magasabb a pontérték, annál egészségesebb a magzat fejlődése.
30 μg/ml-nél a ginzenozid-Rb1-gyel kezelt embriók morfológiai összpontszáma jelentősen alacsonyabb volt (35), mint a kezeletlen kontroll csoporté (45), és csökkent az egyes szervekre, szívre, végtagokra, szemre vonatkozó pontérték is. 50 μg/ml dózis mellett pedig a morfológiai összpontszám 28-ra csökkent, és az embriók testhossza jelentősen megrövidült.
Emberekre hogyan hat?
Dr. Chan szerint tanulmányuk egyértelműen rámutatott, hogy a ginzenozid-Rb1 magzatkárosító hatást gyakorol a patkányembriókra.
Elmondta, hogy bár a szakirodalomban számos beszámoló tanúsítja a ginzeng jótékony hatásait, esetleges mérgező tulajdonságairól és magzatkárosító hatásairól igen keveset tudunk.
A tanulmány során a morfológiai pontszám csökkenése dózisfüggő módon jelentkezett. Dr. Chan szerint lehetséges, hogy a ginzenozid-Rb1 kisebb dózisa kevésbé súlyos rendellenességeket okoz, illetve előfordulhat, hogy semmilyen káros hatása nincs.
A ginzenozid-Rb1 csupán egy a kereskedelmi forgalomban kapható ginzeng hatóanyagai közül. Több mint húszféle ginzenozidot azonosítottak eddig, és korábbi kutatásokból kiderül, hogy ezek eltérő hatásokat fejtenek ki. Dr. Chan szerint a többi ginzenozid lehetséges magzatkárosító hatásának kísérletes vizsgálatára is szükség van.
Bár az állatkísérletes vizsgálatok eredményei nem tükrözik az emberekre jellemző körülményeket, további vizsgálatokat kell végeznünk, hogy felmérjük a ginzenozidok emberi magzatokra gyakorolt hatását – mondta Dr. Chan.
Ami természetes, nem feltétlenül egészséges is
A ginzenget világszerte elterjedten alkalmazzák a stressz és a fáradtság enyhítésére. Sokan úgy vélik, javítja a szellemi és fizikai teljesítőképességet, sőt, daganatmegelőző hatással is rendelkezik. Mivel ez a növényi készítmény nem minősül gyógyszernek, táplálék-kiegészítőként vény nélkül megvásárolható az üzletekben, a gyártóknak pedig nem kötelező igazolniuk a szer biztonságosságát és hatékonyságát.
Sok várandós nő a fenti előnyös tulajdonságok miatt a ginzeng fogyasztása mellett dönt, és eszükbe sem jut, hogy ez ártalmas lehet a magzatra. Mindenképpen érdemes volna kikérniük kezelőorvosuk véleményét, mielőtt bármilyen táplálék-kiegészítőt kezdenének alkalmazni – figyelmeztet Dr. Chan.