Nem a sörtől nő a sörhas?
Egy új kutatás szerint csak a nemdohányzó férfiak esetében van összefüggés a sörfogyasztás és a pocakosodás között.
Az eddigi kutatási eredmények ellentmondásos kapcsolatot tártak fel a sörivás és pocaknövesztés között, ezért is tartották érdemesnek újra górcső alá venni a problémát a brit University College London és a prágai Preventív Kardiológiai Intézet kutatói. A kutatás eredményeit a European Journal of Clinical Nutrition című szaklap legfrissebb számában mutatják be.
Csehország a kulturált sörfogyasztás hazája
A sör és az elhízás kapcsolatának vizsgálatához a kutatók Csehországot találták ideális helyszínnek. Itt ugyanis a sörivásnak több évszázados kultúrája van, mérsékelt mennyiségben a társadalom széles rétege hódol neki, sőt mindkét nem körében nagy népszerűségnek örvend, és gyakran fogyasztják étkezések alkalmával is.
A felmérés során a kutatók véletlenszerű mintavétellel 1141 férfit és 1212 nőt kérdeztek meg, aki kora 25 és 64 év között ingadozott. A megkérdezettekkel kérdőívet töltettek ki sörivási szokásaikról, megmérték súlyukat, amiből testtömeg indexet számoltak (súly/méterben kifejezett magasság négyzete), valamint lemérve derék és csípőbőségüket, meghatározták a derék/csipő hányadost.
A megkérdezett férfiak 73 százaléka vallotta, hogy egy átlagos héten kizárólag sört iszik, a nőknél ugyanez az arány 62 százalék volt. A végső elemzésbe a kutatók csak azokat a megkérdezetteket vették be, akik vagy absztinensek voltak, vagy kizárólag sörfogyasztásról számoltak be (891 férfi, 1098 nő), így sikerült kiszűrni más alkohol esetleges torzító hatását.
A cseh férfiak átlagban hétszer több sört isznak, mint a nők
A vizsgált mintát ezután a heti elfogyasztott alkoholmennyiség függvényében kategorizálták: nem fogyaszt alkoholt, heti max egy liter sört (azaz kevesebb, mint 36 gramm alkoholt) iszik, heti 1, 1-3, 5 liter sört (38-125 gramm alkohol) fogyaszt, 3, 6-7 liter sört (126-250 gramm alkohol) iszik, illetve heti 7 liter sörnél (több mint 250 gramm alkohol) többet fogyaszt. Mivel a nőknél csupán ketten számoltak be heti 7 liternél nagyobb sörfogyasztásról, ezért ezt a kategóriát náluk nem vették figyelembe.
A résztvevők átlagos heti alkoholbevitele férfiak esetében 158, nők esetében 22 gramm volt. A férfiak derék/csipő hányadosa 0, 93, a nőké 0, 81 volt. Az átlagos testömeg index férfiak esetében 27, 1, a nőknél pedig 26, 9 volt.
A dohányzókra kevésbé kellemző a sörhas?
A sörfogyasztás mindkét nem esetében pozitív korrelációt mutatott a dohányzással. A férfiak esetében negatív összefüggés volt az elfogyasztott sörmennyiség és az iskolai végzettség között, nincs kapcsolat azonban a sörivás és a kor, valamint a koleszterol szint között.
Azt találták, hogy korcsoportonként vizsgálva férfiaknál a sörbevitel és a derék/csipő hányados között enyhe pozitív kapcsolat van, ám a nők esetében negatív ez a viszony. Nem találtak azonban korrelációt férfiak esetében az elfogyasztott sörmennyiség és a testtömegindex között, a nőknél pedig nagyon gyenge inverz kapcsolat volt megfigyelhető.
Az eredményeken enyhén módosított, ha figyelembe vették a dohányzást is: nem dohányzó férfiak esetében kimutatható volt gyenge pozitív kapcsolat a sörivás és a tesstömegindex között, ugyanez a dohányzóknál nem volt tapasztalható.
Az eredményeken nem változtatott az sem, ha a sörmennyiségen kívül a sörivás gyakoriságát is bevonták a vizsgálatba: mivel a csehek többsége rendszeres sörivó a derék/csipő hányadossal vagy tesstömegindexxel való összefüggés nem módosult szignifikánsan.