Nagy a feje? – Ne búsuljon!
A Southampton Egyetem kutatói szerint a nagy koponyájú idős emberek intellektuális és kognitív képességei jobbak, mint kisfejű kortársaiké.
Dr. Christopher Martyn, a Southampton Egyetem Környezeti Epidemiológiai részlegének kutatója kifejtette, hogy egyenes arányosságot fedeztek fel az idős emberek fejmérete és intelligencia- valamint memóriatesztjeik eredménye között.
A tanulmányból, mely a Brain c. folyóirat október havi számában jelenik meg, kiderül, hogy a legkisebb fejméretűek mentális képességei ötször akkora eséllyel hanyatlanak idős korban, mint a legnagyobb fejűeké.
A méret a lényeg
A kutatócsoport 215 idős embert vizsgált, kiknek életkora 75 és 80 év között volt. Mindegyikükkel kitöltettek egy IQ- és egy memóriatesztet, majd a vizsgálatot három évvel később megismételték. Gondosan kiszámították az egyes vizsgálati személyek kognitív képességeinek hanyatlását.
Ezzel egyidőben megmérték az alanyok fejkörfogatát, és utánanéztek a születéskor mért fejkörfogat értéknek is.
Az eredmények egyértelmű kapcsolatot igazoltak a fej mérete és a későbbi években történő memóriavesztés és kognitív képességcsökkenés között. Minél nagyobb a fej, annál kisebb mértékű a hanyatlás. Martyn hangsúlyozta azonban, hogy nem arról van szó, hogy akik kis fejjel születtek, automatikusan korai szellemi hanyatlásra kárhoztattak. Az agy csecsemő- és gyermekkori növekedése játszik döntő szerepet ebben a vonatkozásban.
Az leszel, amit megeszel
Más szóval ez azt jelenti, hogy a születéskor mért fejméret kevésbé meghatározó az időskori szellemi képességek szempontjából, mint az ezt követő növekedés. Az élet első éve során a csecsemő agyának mérete megduplázódik, hatéves korra pedig háromszorosára nő. Ezek az évek sorsdöntőek az idegrendszeri kapcsolódások kialakulása szempontjából.
Az agy megfelelő növekedéséhez és fejlődéséhez megfelelő táplálkozásra és intellektuálisan serkentő környezetre van szükség. Martyn szerint tehát a gyermekkori agyfejlődés nem csupán azt határozza meg, mennyire lesz valaki okos felnőttként, hanem azt is, mennyi ideig őrzi meg szellemi képességeit.
A tanulmány legfőbb üzenete az, hogy biztosítsuk gyermekeink számára az agy megfelelő fejlődéséhez szükséges feltételeket.
Martyn szerint a fej körfogata szoros összefüggést mutat a mentális képességekkel is. A British Journal of Psychiatry néhány évvel ezelőtt közölt egy tanulmányt, mely kapcsolatot fedezett fel az agy mérete és az Alzheimer-kór kialakulása között. E szerint minél nagyobb a koponya mérete, annál kisebb eséllyel alakul ki Alzheimer-kór. A Southamptoni Egyetem kutatócsoportja jelenleg vizsgálatokat végez e felismerés igazolására és okainak felderítésére.