A trójai faló módszerével lassítható a daganatok növekedése
Kanadai kutatók az ókori görög történelemből kölcsönvett módszerrel törekszenek a mellrák gyógyítására.
A Nuclear Medicine szeptemberi számában megjelent tanulmányból kiderül, hogy az indium-111 nevű radioaktív izotópot és epidermális növekedési faktort (EGF) tartalmazó gyógyszer egerekben a nagy tumorok növekedésének sebességét harmadára szorította vissza, a kisebb daganatokat pedig teljesen elpusztította.
A trójai faló legendájában a támadó sereg egy nagy, fából készült ló belsejében jutott be a városba, és így meglepetésszerűen ütött rajta a gyanútlan trójaiakon. Hasonlóképpen az EGF-be rejtett „gyilkos” radioaktív izotóp is csak a daganatsejt belsejében fedi fel magát – mondta a kutatás vezetője, Prof. Raymond Reilly, a Toronto Egyetem Gyógyszerészeti Karának munkatársa. Ezek a radioaktív molekulák ugyanis kívülről nem képesek kárt tenni a rákos sejtekben, ezért valamiképpen be kell jutniuk, hogy közvetlenül a daganatsejt DNS-ét támadhassák meg.
Az epidermális növekedési faktor egy olyan fehérje, mely bizonyos sejtekhez – így a mellrák sejtjeihez is – receptoron keresztül kötődik, és elindítja azok növekedését, osztódását. Később az EGF bejut a sejt belsejébe, és ott leállítja a növekedési parancsot. A kutatók megalkottak egy gyógyszert, melyben az EGF-hez indium-111-et kapcsoltak, amely radioaktív izotóp hatékony sejtméreg. Így amikor az EGF a daganatos sejtbe kerül, magával viszi az indium 111-et is. A mellráksejteknél azért kecsegtet nagy sikerrel ez az új gyógyszer, mert ennek sejtjei jóval nagyobb mennyiségű EGF-t „fogyasztanak”, mint a normális sejtek.