Mitől lesz valaki kreatív? – a zsenialitás és az őrület határán
A Toronto Egyetem és a Harvard Egyetem pszichológusai azonosították a kreativitás alapjául szolgáló egyik biológiai jelenséget.
Jordan Peterson, a Toronto Egyetem professzora szerint a kreatív emberek agya nyitottabb a környező világból érkező ingerek felé. Mások agya az információ nagy részét kirekeszti az ún. „látens gátlás” folyamata révén, ami definíció szerint az állatnak (és embernek) az a tudattalan képessége, hogy azokat az ingereket, melyek tapasztalatai alapján igényei kielégítéséhez szükségtelenek, figyelmen kívül hagyja. A kutatók pszichológiai tesztek során azt tapasztalták, hogy a kreatív emberek látens gátlási szintje jóval alacsonyabb.
Ez azt jelenti, hogy a kreatív egyének folyamatosan nagy mennyiségű információt fogadnak a külvilágból, mindennek egyszerre több oldalát vizsgálják meg, így több lehetőség tárul is fel előttük.
A kutatók elmondása szerint az alacsony szintű látens gátlás csak magas intelligencia és jó munkamemória (az a képesség, hogy az egyén egyszerre több dolgon tudjon gondolkodni) mellett hatékony, különben kifejezetten káros is lehet. Hiszen ha valakinek egyszerre 50 ötlete támad, és ezek közül csupán 1-2 használható, intelligenciára van szükség a jó ötletek kiválasztásához és a rosszak elvetéséhez.
Milyen kapcsolat áll fenn a kreativitás és az elmebetegség között?
Tudósok már régóta kutatják, mi módon áll kapcsolatban egymással a kreativitás és az elmebetegség. Úgy tűnik, hogy az alacsony szintű látens gátlás és nagymértékű gondolati rugalmasság bizonyos körülmények között elmebetegséghez, más körülmények között kreatív megnyilvánulásokhoz vezethet.
A skizofrénia korai stádiumában, mely gyakran jár megvilágosodás-érzettel, misztikus gondolatokkal, vallási tébollyal, például az agyban létrejövő kémiai változások hatására megszűnik a látens gátlás.
A kanadai tudósok felismerése utat nyithat a régi rejtély megfejtéséhez, átláthatóbbá teheti a zseni és az őrült közötti kapcsolatot.