Fogamzásgátló szerek férfiaknak – 100 százalék biztonsággal
A férfi fogamzásgátló szerek feladata úgy megakadályozni a spermatermelődést, hogy az egyidejűleg ne csorbítsa a férfiasságot.
Ausztrál tudósok most bemutattak e két feltételnek egyaránt megfelelő, mellékhatások nélküli eljárást. Sikeres férfi fogamzásgátló eljárást fejlesztettek ki az ausztrál ANZAC Kutató Intézet tudósai. Az 55 heteroszexuális páron kipróbált eljárás száz százalékos sikernek bizonyult: senki nem esett teherbe és nem voltak nem kívánatos mellékhatások. Néhány hónap után a résztvevő férfiak termékenysége visszaállt az előző, normál szintre, olyannyira, hogy néhány párnál fogantatás is történt – számol be a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism októberi számában.
David Handelsman kutatásvezető szerint ez az első eset, hogy spermatermelést akadályozó férfi fogamzásgátló eljárás minden szempontból megbízhatónak, és hatásait tekintve visszafordíthatónak bizonyult.
Hormonális variációk
A kezelés során három hónapon keresztül progesztin hormont – a női tablettákban is előforduló progeszteron női hormon mesterséges változatát – injekcióztak a résztvevő férfiakba, illetve egy implantátum segítségével a férfi szexualitásban kulcsszerepet játszó tesztoszteront juttattak a szervezetbe. Az implantátumot négy havonta kell cserélni.
A kutatást vezető ausztrál tudós reményét fejezte ki, hogy a gyógyszercégek ki tudják aknázni a kezelésben járó lehetőségeket, és a két hormont össze tudják vonni egy injekcióba, sőt, egy napon tabletta formájában is képesek lesznek gyártani
A kezelés lényege a spermatermelés megakadályozása. A progesztin az agyalapi mirigyben fejti ki hatását. Itt tremelődik a spermatermelés serkentését befolyásoló két hormon, az LH és FSH hormonok.
A progesztin csökkenti az LH és FSH termelést. Az LH hormonnak azonban van egy másik hatása is: stimulálja a tesztosztreon termelést a Leidig sejtben. (A sejt hiányában nem alakulnak ki a tesztoszteron termelő sejtek a herékben.) A tesztoszteron a libidó szintje és a másodlagos szexuális jelleg kialakulása terén meghatározó. Ezért az eljárás ssorán szükség volt a tesztoszteron pótlására. A résztvevők közül egyébként akadt olyan, aki libidó növekedésről számolt be.
Mennyire vonzó az injekció?
Egy 2001-es ötezeres mintán, Skóciában, Kínában és Dél-Afrikában készített felmérés szerint az utca embere nem elutasító a férfi fogamzásgátló tablettákkal szemben: a válaszadó férfiak fele-kétharmada nem zárkózik el a tabletta használatától.
Legalább ennyire fontos: a megkérdezett nőknek csak 2 százaléka mondta azt, hogy kételkedne partnere szavahihetőségében és megbízhatóságában a gyógyszer szedésével kapcsolatban. A felmérés azonban a tabletta formára vonatkozott, kérdéses, hogy injekció formájában mennyire vonzó a lehetőség – nagy valószínűséggel egyelőre kevesen választanák.
Korábbi hormonális próbálkozások
Hasonló vizsgálatokat egyébként végzett az Organon holland gyógyszeripari cég is 2001-ben. Akkor etonogesztrol nevű hormon implantátumot ültettek be férfiaknál, akik párhuzamosan szabályos időközönként tesztoszteron injekciót kaptak.
Ugyancsak egy korábbi kutatás során az edinburghi Human Reproductive Sciences Unit orvosai olyan tablettát fejlesztettek ki, amely gesztogén mesterséges hormont tartalmazott, és a női szerekhez hasonlóan szintén az agyban az ivarmirigyek működését stimuláló molekulák termelődését volt hivatott megakadályozni.
A férfi hormonok termelődésének megakadályozását a pácienseknél itt is időnként tesztoszteron származékok pótlásával ellensúlyozták.