Megfélemlített egerek – új módszer a szorongás kezelésében?
A California Egyetem kutatócsoportja kísérletek során félelmet alakított ki egerekben, majd megvizsgálta, hogy ez a tanult félelem miképpen szüntethető meg.
Pánikbetegség, szociális fóbia és traumát követő stressz esetén embernél is jó eséllyel alkalmazható az egereknél sikeres módszer. A Journal of Experimental Psychology októberi számában közölt kutatása során a tudósok először feltételes reflexként félelmet alakítottak ki az egerekben fehérzaj (olyan hangelegy, mely minden frekvencián azonos energiájú jeleket tartalmaz) hatására. Ezt oly módon érték el, hogy a fehérzaj megszólaltatásával egy időben enyhe áramütés mértek az állatokra.
Ennek hatására végül az egerek valahányszor két másodpercen keresztül hallottak fehérzajt, átlag 72 másodpercre mozdulatlanná dermedtek, ami a félelem egyértelmű jele a rágcsálóknál. A feltételes reflex lényegéből fakadóan egy idő után már elegendő volt a kellemetlen inger (áramütés) nélkül közölt ártalmatlan inger (fehérzaj) is ahhoz, hogy az állatokban félelmet váltson ki.
Ingerfürdő
A következő lépésben az egereket három csoportba sorolták, és azt vizsgálták, hogy különböző időközönként 20 alkalommal, áramütés nélkül leadott 2 perces fehérzaj mennyire hatékony a félelem megszüntetésében.
Az egyik csoportban hat másodperc telt el az egyes fehérzaj-bejátszások között, míg a másik két csoportban 60 ill. 600 másodperces időközönként hallottak az állatok fehérzajt.
A kutatók azt tapasztalták, hogy az első csoportban, ahol hat másodpercenként játszottak be fehérzajt, mintegy tíz alkalom után az állatok már nem dermedtek mozdulatlanná, azaz megszűnt a félelmük. A másik két csoportban gyakorlatilag nem változott az egerek magatartása.
Dr. Mark Barad, a kutatás egyik résztvevője elmondta, hogy az elárasztásos technikának is nevezett módszer igen hatékony lehet emberi szorongás kezelésében is. Pánikbetegség, szociális fóbia és traumát követő stressz esetén különösen jó eséllyel alkalmazható ez az egereknél is sikeres módszer.