„Maga nem az én gazdám. Kérem, kapcsoljon ki!”
Izraeli kutatók egy olyan kifinomult, a gépelési jártasságot és a nyelvhasználatot is figyelő szoftvert fejlesztettek ki, amely képes felismerni, hogy a számítógépet legális gazdája használja-e.
Az izraeli Technion Műszaki Egyetem kutatóinak segítségével a számítógép-használat egyre személyesebbé válhat. A kutatók kifejlesztettek egy szoftvert, amely nagy pontossággal képes azonosítani a computer felhasználóit egyéni gépelési stílusuk alapján. Ez a technológia a későbbiekben biztonsági rendszerek részeként megakadályozhatja illetéktelen személyek védett adatokhoz való hozzáférését.
A rendszer prototípusát a Technion Számítástechnikai Karának adatközpontjában fejlesztette ki két hallgató, Ido Yariv és Mordechai Nisenson. A szoftver egy univerzális predikciós algoritmuson alapul, amely statisztikákat készít, miközben a felhasználó szabadon gépel, és „megtanulja” a gépelőre jellemző sajátos viselkedési mintákat, melyek alapján a későbbiekben azonosítani képes az adott felhasználót – nyilatkozták a kutatók.
Az egymást követő leütések között eltelt időtartamokból kialakuló mintázat nagymértékben egyéni, mással össze nem téveszthető. Időnként már néhány szó leírása alapján felismerhető ez a mintázat. A rendszer újdonsága, hogy a legális felhasználót szabad gépelés közben ismeri fel, míg a korábbi programok standard, adott hosszúságú mondat begépelésére szólították fel azt, aki bekapcsolta a gépet (a jelszókéréshez hasonlóan), és így meglehetősen gyakran összetévesztették a legális felhasználót a betolakodókkal.
A szoftver folyamatosan figyel és tanul
A rendszer pontossága a felhasználó gépelési stílusával való ismerkedési időszak, azaz a gyakorlás hosszúságától függ. Azonban már viszonylag rövid gyakorlási időszak (néhány tíz mondat) után is megközelítőleg 90 százalékos pontossággal különbözteti meg a legális felhasználót az esetleges betolakodóktól egy igen rövid, „Hogyan telt a mai napja?” jellegű mondat begépelése alapján. A kezdeti „tanulás” után a rendszer folyamatosan figyeli a felhasználót, és egyre több leütési mintázatot raktároz el, így folyamatosan tökéletesíti felismerő képességét.
A gépelés komplex eseménysorozat. Számos tényező befolyásolja, köztük a nyelvismeret, mentális képességek, a mozgási funkciók kifinomultsága, gépelésben való jártasság, a kéz mérete vagy az ujjak hosszúsága. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a rendszer képes legyen olyan „zavaró tényezők” ellenére is felismerni legális felhasználóját, mint amilyen például az ujj sérülése. Minthogy alapvetően a felhasználó viselkedését méri a szoftver (a leütése időzítésén keresztül), a kutatók szerint még ilyen zavaró tényezők ellenére is elegendő információ áll a program rendelkezésére a pontos felismeréshez.