Történelmi pillanat: lézerrepülőt próbált ki a NASA
A repülés történetében minden bizonnyal új fejezetet nyit az a kísérlet, amelyet a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal hajtott végre nemrégiben.
Az amerikaiak egy lézermeghajtású modellgépet próbáltak ki az alabamai Marshall Űrrepülési Központban. A távirányítású modell energiáját egy Földről fellőtt lézersugárból nyerte. Ezáltal a tudósok minden bizonnyal először állítottak elő olyan gépet, amely repülésre képes, és nem szükséges a fedélzetén üzemanyagot tárolnia – írja a BBC.
A NASA kutatásai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy olyan repülőgépeket gyártsanak a jövőben, amelyeknek nem kell üzemanyagot vinniük magukkal, s így természetesen könnyebb súlyúk révén gyorsabban haladhatnak.
300 gramm, 1, 5 méter fesztávolság
A kicsi, mindössze 300 gramm súlyú, 1, 5 méter fesztávolságú gépet az alabamai központ hangárjában próbálták ki, miközben egy emberi szemmel láthatatlan lézersugár táplálta energiával a földről a modellt. „Ez valóban úttörő jellegű fejlesztés a repülés történetében” – lelkendezett a kutatás vezetője, Robert Burdine a sikeres tesztelés után.
A modell felszállását egy emelvény, egy „kilövőállomás” tette lehetővé, a lézert csak a felszállás után kapcsolták be. A gép addig maradt a levegőben, amíg a lézer működött, és csak amikor kikapcsolták az energiát tápláló sugarat, azután siklott a leszálláshoz a szerkezet.
„A gép addig tud repülni, amíg lézersugárral energiát adunk át neki” – magyarázta Burdine. Ez az első eset, hogy egy gép ilyen sugár által képes a levegőben maradni, és repülni – tette hozzá. Minthogy egy ilyen szerkezet nem rendelkezik üzemanyagtartállyal, több hely marad a fedélzetén tudományos berendezések és távközlési felszerelések számára.
Megfigyelésre alkalmas
Tudósok szerint egy ilyen gép megfigyelésre és kommunikációs kapcsolatok létrehozására lehet alkalmas. „A távközlési cégek transzpondereket helyezhetnek el egy ilyen repülőn, és városok fölött keringhetnek vele” – vélekedik David Bushman, aki a sugárzási energiával kapcsolatos kutatások vezetője a kaliforniai Dryden Repüléskutató Intézetben.
A repülő alkalmas lehet a mobiltelefon-hívások közvetítésétől kezdve a kábeltévék műsorának sugárzásán át az internet-kapcsolatok létrehozásáig sok mindenre – legalábbis a NASA szakértői szerint. Ugyanakkor a NASA saját gépeinek fejlesztésekor is nagyobb mértékben kíván a jövőben a lézer-technológiára támaszkodni.