Új eljárás a stroke utáni rehabibilitációban
Központi idegrendszeri károsodás utáni rehabilitációt segítő, az agy tréningezésén alapuló új készüléket kapott tesztelésre a Mozgássérültek Országos Intézete - jelentette be az intézet igazgatósága hétfőn Budapesten.
A Mentamove nevű eszköz tudományosan megalapozott módszeren alapul, „de csoda nem várható tőle”. Magyarországon a tesztelés kezdeti stádiumában tartunk, amely legkevesebb fél évet vesz igénybe – nyilatkozta a sajtótájékoztatón az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főorvosa.
Szélet István megemlítette, hogy a rehabilitációs intézetben, ahol már megkezdték a készülékről a klinikai adatgyűjtést, sok nehézséggel kellett szembenézni. Példaként említette a gyógytornászok munkaidejét, az általános munkaerőhiányt – hiszen a napi kétszer 20 perces gyakorlat elvégzéséhez szakember jelenléte szükséges -, illetve a betegek fáradékonyságát.
A németországi fejlesztésű készülék elsősorban szélütést (stroke-ot) elszenvedő betegek, agyi daganattal műtöttek, traumás betegek, sclerosis multiplexben szenvedők és gerincsérültek rehabilitációjában alkalmazható – mondta el a készülék kifejlesztője és forgalmazója, Manfred Klaus. A segédeszköz az izmok elektromos detektálásán, illetve stimulálásán alapszik, hozzá a beteg mentális együttműködése elengedhetetlen – ismertette.
Manfred Klaus a készülék működéséről szólva elmondta: a gép méri az agyból az izmokba eljutó idegi tevékenységet, és a beteg elképzelése alapján ennek megfelelő mértékben stimulálja az izmokat. Ennek eredményeként az agy egy másik területe tanulja meg ezt a mozgást.
A hároméves németországi tapasztalatok szerint a tízezer kezelt páciens 80-90 százalékánál sikerült javítani az életminőségen, tehermentesíteni a beteg környezetét, és visszasegíteni a társadalomba a sérültet. Másodlagos hatásként pedig javult a koncentrációképesség és a beszéd minősége – fűzte hozzá.