Rátz tanár úr, a Nobel-díjasokat nevelő legendás tanár

A Budapesti Fasori Evangélikus Gimnázium méltán nagyhírű matematika tanárára, Rátz Lászlóra emlékezett születésének 140. évfordulója alkalmából.
Rátz László a Középiskolai Matematikai Lapok (KöMaL) szerkesztője volt 1896 és 1914 között, de sokkal ismertebb két világhírű tanítványa, a Nobel-díjas fizikus Wiegner Jenő és a matematikus Neumann János, az elektronikus számítógép megalkotója révén.
Különórák
Rátz tanár úr híres volt arról, hogy tanítványait különórákon segítette a matematika elsajátításában. Amikor viszont már látta, hogy a gimnázium keretei között nem fejleszthetők tovább a diákok, egyetemi oktatókhoz küldte őket tovább. Így történt, hogy Neumann Jánost is Kürschák József professzor oktatta, már középiskolás korában. Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára Rátz Lászlóra emlékezve ezt a nemes értelemben vett elitképzést emelte ki. Rátz tanár úr persze nemcsak matematikát oktatott, a humán tárgyakban is jártas volt, és ösztönözte arra tanítványait, hogy komolyan foglalkozzanak a többi tudományággal és az etikai kérdésekkel is.
Ugyanakkor ő volt az, aki Wiegner Jenőt szülei ellenére ösztönözte arra, hogy ne vegyészmérnök, hanem fizikus legyen, és ez később helyesnek is bizonyult, hiszen a modern fizika megújítása és a békés célú atomreaktorok megtervezése is Wigner nevéhez fűződött később.
Neumann János mellszobra
Wiegner és Neumann külön oktatására azért érdemes emlékezni, mert a két rendkívül gazdag család vegyészmérnököt akart faragni minkét zseniális képességű fiatalból. Rátz László ingyenes különórákkal tudta csak bebizonyítani, hogy érdemes matematikával és fizikával foglalkoznia a két diáknak. A Rátz tanár úrra emlékező ünnepi előadásban a gimnázium mostani diákjai viszont arra is felhívták a figyelmet, hogy a szegényebb sorsú tanítványokat szintén támogatta a híres oktató.
Az említett két világhírű matematikus és fizikus mellett az iskola kiválóságai közé tartozik Harsányi János is, aki ugyan egy későbbi generáció képviselője, de matematikus-közgazdászként ő is Nobel-díjat kapott. Neumann, Wiegner és Harsányi emlékét külön emléktábla őrzi az épület kapuja mellett. Az idén százéves Neumann János centenáriumára pedig újabb ünnepséggel készül a Fasori Evangélikus Gimnázium.
Alapítvány és díj Rátz tanár úr emlékére
Rátz tanár úrra emlékezve a gimnáziumban emléktáblát helyztek el. A híres pedagógusról azonban magyar tudományos és technológiai cégek is megemlékeznek. Kroó Norbert ugyanis annak az alapítványnak a kuratóriumi elnöke, amely a Rátz Tanár Úr nevet viseli, s amely évente két matematika, két fizika és két kémia tanárnak adományoz egyenként egymillió forint összegű díjat. A tanárok ezt az elismerést szakmai munkájukért kaphatják, a díj anyagi hátterét pedig három magyar vállalat, az Ericsson Magyarország Kft., a Graphisoft Rt. És a Richter Gedeon Rt. Biztosítja.
Végül emlékezzünk meg a szeptember végén született Rátz Lászlóról egyik leghíresebb tanítványa, Wiegner Jenő szavaival: „Ő szeretett tanítani, szerette látni, mint hatol be a megértés a tanulók tudatába, mint értik meg, milyen nagyszerű az, hogy az emberi ész képes egy gondolatot a másikhoz fűzni, képes a következtetésekből csodálatos épületet – erős épületet alkotni…”.