Az emberi genóm feltérképezéséért J. Craig Venter díjat kap a debreceni egyetemtől
Az amerikai J. Craig Venter professzor kapja a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) idén alapított nemzetközi díját - mondta el Fésüs László akadémikus, a centrum elnöke pénteki sajtótájékoztatóján.
A „Debrecen Díj A Molekuláris Orvostudományért” kitüntetés évenkénti adományozásával az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat kívánják elismerni – tette hozzá.
A díjat minden ősszel olyan nemzetközileg elismert kutató vagy kutatócsoport kapja, akinek a munkája lényeges előrehaladást eredményezett a molekuláris orvostudomány területén – tette hozzá a centrum elnöke.
Tájékoztatása szerint a 12 tagú jelölő csoport ajánlása után a DEOEC 58 professzorából titkos szavazással 57-en ítélték a kitüntetést J. Craig Venter professzornak.
Az indoklás szerint a nemzetközi hírű amerikai professzor az emberi genom szekvenciájának meghatározása terén kifejtett egyedülálló tevékenységért kapja a díjat. Venter professzor eredményeivel az emberiség mérföldkőhöz érkezett a betegségek molekuláris értelmezésének területén. A tudós nevéhez fűzödik a kutya géntérképének közelmúltbeli feltárása is.
A 10 ezer euróval járó díjat J. Craig Venter novemberben veszi át Debrecenben, amikor kutatásairól is előadást tart.