Daganatos dinoszauruszok
A kacsacsőrű dinoszauruszok csontjainak vizsgálata kimutatta, hogy az emberi daganatos megbetegedésekkel megegyező kórok ezt a fajt is érintették. Más dinoszaurusz fajokban azonban nem találtak csontrendszeri tumorokat.
Bruce Rotschild, az Északkelet Ohio Egyetem Orvosi Karának radiológusa munkatársaival együtt beutazta Észak-Amerikát, és hordozható röntgen-készülék segítségével több mint 700 múzeumi dinoszaurusz csontváz mintegy 10000 csontját vizsgálta meg – írja a Nature online kiadása. Különböző dinoszaurusz fajok maradványairól készítettek röntgenfelvételeket, így Stegosaurusokról, Triceratopokról és Tyrannosausokról is. Csupán egyetlen fajnál, a Hadrosaurusnál, más néven kacsacsőrű dinoszaurusznál volt daganatos betegség kimutatható. A kutatócsoport a 97 vizsgált csont közül 29-ben talált tumort.
Miért pont a kacsacsőrű?
A Hadrosaurusok mintegy 70 millió évvel ezelőtt éltek, a Kréta korszakban. Bár Rotschild szerint nem tudható biztosan, mi miatt alakultak ki daganatok szervezetükben, valószínű, hogy a nagy mennyiségű karcinogén (rákkeltő) vegyületet tartalmazó tűlevelű növények fogyasztása szerepet játszott ebben. A csontok szerkezete arra utal, hogy a kacsacsőrű dinoszauruszok melegvérűek voltak, ami szintén kedvez a daganatok kialakulásának.
A daganatok megegyeztek az emberekben található elváltozásokkal, ami arra utal, hogy a tumoros betegségek nagyon hosszú ideje, változatlan formában vannak jelen. A leggyakrabban talált daganattípus a haemangioma (jóindulatú érdaganat) volt, ezt követték a csontáttétek. A 3, 5 méteres Edmontosaurus alfaj bizonyult a legesendőbbnek a daganatos megbetegedések szempontjából, ennél a dinoszaurusznál rosszindulatú daganat is kimutatható volt.
A daganatok a koralloktól a törpepapagájokig az állatvilág bármely fajában előfordulhatnak. A vad és kihalt állatok megbetegedéseiért felelős okok felderítése hasznos lehet az emberi tumorok megelőzése és kezelése szempontjából.