Új magyar találmány a hulladékkezelésben
Csak a ténylegesen keletkező hulladékok tömege után fizetnének begyűjtési, szállítási, kezelési és ártalmatlanítási díjat a háztartások, amennyiben egy magyar találmányt, az itthon már szabadalmaztatott mérőeszközt bevezetnék a kommunális szolgáltatásban - nyilatkozta Buris Antal, az egyik feltaláló az MTI-nek.
Egy, a témában Tiszadobon tartott konferencia előtt az újító – aki társával, Schanda Györggyel fejlesztette ki az eszközt – közölte: a szolgáltatási díjfizetést igazságossá tevő szerkezet egyben ösztönözne a szelektív hulladékgyűjtésre is. Érdekelté tenné a háztartásokat abban, hogy az újrahasznosítható szemetet – amit díjmentesen, vagy szerényebb összegért szállítanának el a feldolgozók – külön szedjék össze.
A feltaláló Tiszadobon be is mutatta a mérőeszközt, amit egy szemétszállító autóra, az úgynevezett kukás kocsira szereltek fel. A szerkezet rádiófrekvenciás azonosítóval határozza meg a szállítást kérő háztartást, automatikusan jelöli a dátumot, majd a hidraulikus ürítő működése közben méri a kuka tartalmának súlyát, és egy kijelzőn lehetőséget ad az ellenőrzésre is.
Az információkat egy adatgyűjtő tárolja a kocsin, amit a műszak befejezése után számítógéphez csatlakoztatnak, a pontos nyilvántartás érdekében. Buris Antal elmondta: a merőeszköz bevezetését támogatja a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. Az eszköz sorozatgyártásához – mivel a két feltalálónak nincs saját vállalkozása, üzeme – befektetőt, vagy gyártót keresnek.
Bíznak abban is, hogy támogatót találnak a mérőeszköz külföldi szabadalmaztatásához, mivel annak költsége igen jelentős. A feltaláló szerint ugyanis külföldön szintén sikeresen értékesíthetnék az eszközt, hiszen több szomszédos országból már is van megrendelő érdeklődőjük.