Először alkalmaztak sikeresen szintetikus vért
Az orvostudomány történetében először alkalmaztak sikeresen mesterségesen előállított vért - adta hírül a BBC. A termék, a művér egyébként por alakban évekig tárolható - magyarázzák a stockholmi Karolinska Kórház kutatói.
A mesterséges produktumot donorok véréből készítették, ám a hagyományos módon tárolt testnedv csak 42 napig alkalmas betegek kezelésére általában. A por alakú készítményt viszont fel lehet oldani, folyékony állapotba hozni, és így bármikor alkalmazható, függetlenül a betegek vércsoportjától. Eddig ugyanis a vizsgálatok azt mutatták, hogy nem merült fel probléma a művér befogadásával, legalábbis Bengt Fagrell professzor közlése szerint.
Dr. Pierre LaFolie, a Karolinska Kórház főorvosa az eddig szerzett tapasztalatok alapján úgy nyilatkozott, hogy a mesterséges vér alapjaiban változtathatja meg az orvostudomány gyakorlatát. „Ha ez valóban sikeres lesz a jövőben, az emberiség nagy lépést tett előre. Ez valami olyasmi, mint a Holdra szállás” – jegyezte meg a főorvos.
Dr. LaFolie szerint a szintetikus vér alkalmazásával időt lehet nyerni súlyos balesetek esetén, különösen azért, mert nincs szükség a sérültek vércsoportjának megállapítására a transzfúzió előtt.
A szintetikus vér tulajdonságait tekintve is előnyösebb lehet a normál vérnél. Oxigénszállító képessége például jobb, mint a természetes testnedvé. Ez elsősorban a szívbetegek számára jelenthet komoly életbenmaradási esélyt, infarktus esetén.
Természetesen a szintetikus vér nem pótolhatja a beteg saját vérét, csak kiegészítheti azt – teszik hozzá a svéd kórház munkatársai. Az igazi vér ugyanis számos olyan tulajdonsággal rendelkezik, amelyek hiányoznak a mesterséges porkészítményből.
A mesterséges vért Amerikában fejlesztették ki, ám kipróbálására először Svédországban, nyolc betegen került sor. Az amerikaiak egyébként a vér kifejlesztésének, előállításának metódusát szigorúan titkosan kezelik.
A szintetikus vér előállításáról csak annyit lehet egyelőre tudni, hogy azt vörösvérsejtekből nyerték ki a kutatók. Hozzátették: bármilyen emlős vörösvérsejtjei alkalmasak lennének a művér előállítására, ám ők emberi donorok vérét használták fel, méghozzá etikai megfontolásokból.