Szenzációs lelet Ausztráliában – megtalálták a legrégebbi gerincest
Egy dél-ausztráliai farmer nagy valószínűséggel az eddig ismert legősibb gerinces állat maradványait találta meg Flinders Ranges homokkőből álló vidékén. A 6, 5 centis fosszília alakja egy ebihalra emlékeztet, paleontológusok szerint pedig legalább 560 millió éves.
Ha igaznak bizonyul a tudósok feltételezése, akkor a gerincesek megjelenésének időpontja 30 millió évvel korábbra tehető, mint ahogyan ezt eddig gondolták. A mérési módszerek pontatlansága miatt egyébként még az is elképzelhető, hogy ötmillió évvel még a most feltételezettnél is idősebb a maradvány. Éppen ezért a szakértők további vizsgálatokat tartanak szükségesnek a pontos kormeghatározásához – írja a Spiegel Online.
„Ez az állat a legkorábbi ősünk volt, olyan, mintha minden állat embriója lett volna” – magyarázta Jim Gehling, az adelaide-i Dél-Ausztráliai Múzeum vezető paleontológusa (őslénykutatója).
Bár a hátgerincre utaló közvetlen bizonyítékot a tudósok nem találtak, de az állat formája, az izmok ferde elhelyezkedése és a fej végződése mind-mind arra utalnak, hogy már gerinces volt az apró őslény.
A dél-ausztráliai Flinders Ranges-ben felbukkant maradvány öt éven át egy helybéli farmer verandáján feküdt, csak ekkor került a tudósok kezébe a kivételes fontosságú példány. A megtalálási helyszínt a kutatók mindenesetre szigorúan titokban tartják.