Agykutatás – a zenészeknek több van a fejükben
A zenészeknek – akár amatőrökről, akár hivatásos muzsikusokról van szó – fejlettebb az agyuk, mint az átlagembereké –állítják német kutatók.
Mindegy, hogy valaki csak hobbiból zenél, vagy professzionálisan műveli a zenét, német és amerikai tudósok vizsgálatai szerint ugyanis akik rendszeresen muzsikálnak, azoknak a látással, hallással és testmozgással kapcsolatos agyi régióik kiterjedtebbek, mint az átlagember hasonló szervei – írja a Spiegel Online.
A Spiegel által idézett kutatást a jénai Friedrich-Schiller-Universität és a bostoni Harvard Medical School közösen végezte. Az összehasonlítás alapjául olyan személyek vizsgálata szolgált, akik vagy egyáltalán nem foglalkoznak zenével, vagy amatőrként zenélnek, vagy a zenéből élnek.
„Először vizsgáltuk a tesztszemélyek egész agyát, hogy különbségekre találhassunk” – magyarázta a jénai agykutató, Christian Gaser. „És meg is találtuk őket” – tette hozzá rögtön.
A mágneses rezonancia-tomográfia segítségével sikerült egyértelműen megmutatni a kutatócsoportoknak azt, hogy a zenészeknek fejlettebbek bizonyos agyterületeik, mint a nem-zenészeknek. Szürkeállományuk ugyanis nagyobb volt a zenészeknek a látásáért, a hallásért és a mozgáskoordinációért felelős területeken.
A fej felső felében találhatók a kontroll- és a koordinációs funkciók – magyarázta Gaser –, és itt nagyobb agytömeget tapasztaltak (néhány százalékkal) a zenészeknél, mint a nem-zenészeknél. A látást és a mozgást összekapcsoló agyi területeken (ez a fejtető hátsó részénél található) hasonló eredményre jutottak – tette hozzá a jénai tudós. A zongoristák vizsgálatánál az is kiderült, hogy bal kezüket sokkal többször használják az átlagembereknél.
A vizsgálat eredményeiről általánosságban elmondhatjuk, hogy a rendszeres és állandó gyakorlás pozitívan hat az agy növekedésére – mondta Gaser. Az agy tulajdonképpen ugyanúgy működik ilyen esetekben, mint amikor a sportolók edzenek, és izmaik fejlődésnek indulnak.