A családi háttér és a depresszió
Az egyesült államokbeli tizenévesek körében a depresszió és az elhízás kialakulásáért az esetek egyharmadában a család alacsony jövedelme és a szülők iskolázatlansága tehető felelőssé.
Elizabeth Goodman, a Massachusetts állambeli Brandeis Egyetem kutatója szerint a szocioökonómiai státusz áll a populációt terhelő betegségek igen nagy hányadának hátterében. A fiatalok egészségi állapotának és viselkedésének megértéséhez figyelembe kell venni azt is, milyen körülmények között élnek.
Az elhízottság és a depresszió napjainkban igen nagy jelentőségű közegészségügyi problémák a fiatalok körében, hiszen mindkét állapot gyakori, krónikus jellegű, és a felnőttkorba is áthúzódik mondta Goodman.
A kutatás során 15112 serdülőkorú családjában mérték fel a háztartás bevételét és a szülők iskolai végzettségét. Goodman kutatócsoportja a depresszió meglétét standard kérdőívek alkalmazásával állapította meg, az elhízottság felmérésére a serdülők testmagasságából és tömegéből pedig kiszámolták a testtömeg-indexet.
Az alacsony családi jövedelem volt felelős a depressziós esetek 26%-áért és az elhízás 32%-áért a serdülők körében. A depresszió 40%-ban, az elhízás 39%-ban függött össze a szülők iskolázatlanságával.
A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a szülők iskolázatlansága erősebb oka volt a depresszió és elhízás kialakulásának, mint az alacsony jövedelem.
Goodman szerint az iskolázottság szerepe a megküzdési stílus és egyéb interperszonális készségek terén jelentős, míg a jövedelem az anyagi javaknak és szolgáltatásoknak tulajdonított jelentőség szempontjából figyelemreméltó.