A női-férfi viszonyt irányító tesztoszteron
Milyen változás következik be egy fiatal férfi tesztoszteron szintjében, ha egy idegen nő barátságos beszélgetésbe elegyedik vele? És ha egy hasonló korú fiatal férfi teszi mindezt?
Ha egy fiatal, aktív szexuális életet élő férfi idegen nővel találkozik, tesztoszteron-szintje az égbe szökik – állítják a Chicago-i Egyetem kutatói az Evolution and Human Behavior című szaklap novemberi számába.
Egy beugratós kísérlet
Az amerikai egyetem Elmekutatási és Biológiai Intézete (Institute for Mind and Biology) kísérletéhez e-mailen verbuvált fiatal férfiakat, akiknek a részvételért fejenként 10 dollárt fizettek. A fiatal férfiakat, akiknek életkoruk 18 és 36 év között mozgott vagy egy korban hasonló (23-32 év közötti) férfi vagy egy vonzó női asszisztens (koruk 19-23 év között szórodott) „hatásának” tették ki. Az ingerszemélyeket előzetesen tájékoztatták a kísérletről.
A kísérletben résztvevőit a kutatásvezető az épület halljában köszöntötte, majd egy zárt tesztszobába vezették őket. A résztvevőnek azt mondták, hogy az asszisztens késni fog, de addig is elkezdik az adatok összegyűjtését. A résztvevő kapott egy tájékoztatót, amelyből nagyvonalakban megtudhatta, hogy a kísérlet a hormonszintnek és pszichés változóknak a hangulatra és a személyiség jegyekre gyakorolt hatását vizsgálják a kutatók. Ezután nyálmintát vettek a résztvevőktől.
Öt perc múlva megérkezett az asszisztens (aki mint említettük vagy vonzó fiatal nő, vagy egy konkurens „hím” volt), aki elnézést kért a késésért. A résztvevők ekkor már többnyire végeztek a nyálmintával, és hozzákezdtek a háttér kérdőívek tanulmányozásához. Ekkor a kísérletvezető azt mondta, hogy a következő kérdőív helyett véletlenül egy rosszat hozott el, és elszalad fénymásolni. Az asszisztens ekkor kettesben maradt a résztvevővel, akivel legalább ötperces, többnyire semleges témákról szóló beszélgetést folytatott.
Milyen hatást gyakorolt az asszisztens?
Miután visszatért a kísérletvezető, a résztvevő pszichológiai kérdőíveket kezdett kitölteni, az asszitens pedig szintén írásban beszámolt a fiúval folytatott öt perces beszélgetéssel kapcsolatos benyomásairól.
Az ötperces beszélgetés után 20 perccel újabb nyálmintát vettek a résztvevőtől: az időzítést az alapján határozták meg, hogy a tesztoszteron szint változása körülbelül a szexuális inger után 20 perccel mutatható ki. Ezután a résztvevő előtt felfedték a kísérlet valódi célját, vagyis annak vizsgálatát, hogy hogyan formálódnak ismeretlen emberekről első impresszióink.
Ezután a résztvevőnek még egy olyan kérdőívet kellett kitöltenie, hogy mennyire tartja külső szempontjából vonzónak az asszisztenst, illetve, hogy mások számára mennyire lehet kívánatos romantikus partner, házastárs, vagy alkalmi partner az asszisztens.
Az asszisztenseket fizikailag az átlagnál vonzóbbnak találták a résztvevők, hétpontos skálán átlagosan 4, 95 pontot kaptak, és mások számára kellemes romantikus partnerként is nagy araányban tudták elképzelni, szintén hétpontos skálán átlagban 5, 19 pontot kaptak.
A női asszisztensek hatására szárnyalt a tesztoszteron
A férfi asszisztens esetében átlagosan 13, 43 százalékos tesztoszteron szint emelkedés következett be, ha nő volt viszont a segítő csaknem 30 százalék volt a hormonszint növekedés.
Általában elmondható, hogy a tesztoszteron változás nem volt szignifikáns kapcsolatban azzal, hogy milyennek értékelték az asszisztens küllemét illetve, hogy milyen partnernek tartják.
Az adatok alaposabb vizsgálata azonban azt sugallja, hogy a résztvevők szexuális aktivitása (korábbi élményei, illetve, hogy elmúlt hat hónapban volt- e párkapcsolata) erősen befolyásolta a hormonszint változást. Azok, akiknek szexuális aktivitása alacsony volt az elmúlt félévben, és az asszisztenst csak csekély mértékben találták vonzónak, azok tesztoszteron szintje alig változott.
A hormonok szerepe a kapcsolat alakulásában
A kutatás eredményei azt sugallják, hogy a férfiaknál, nőkkel való találkozás esetén reaktív tesztoszteron szint növekedés következik be.
Új felismerés, hogy a szexuális aktivitás módosíthatja az idegen nő közelsége által kiváltott hormonszintváltozást, ám ezt az állatvilágban korábban már több faj esetében megfigyelték.
A férfi-női kapcsolatok és a hormonszint változás pontos összefüggésének feltárása végett további kutatásokra van szükség, az azonban már biztosan elmondható, hogy a neuroendokrin mechanizmusok meghatározó szerephez jutnak.
A Chicago-i Egyetem kutatói egy korábbi kísérletük során megállapították, hogy a nős illetve családos férfiakra jelentősen alacsonyabb tesztoszteron szint jellemző, mint a hasonló korú nem családosok férfitársaikra.