A genomika új eredményeivel foglalkozik a Semmelweis Szimpózium
Az orvosi genomika, azaz az összes gén együttes vizsgálatát végző biológiai kutatás legújabb eredményeivel foglalkozik idén a Semmelweis Szimpózium csütörtökön és pénteken - tájékoztatta az MTI-t Falus András, a konferencia egyik szervezője.
Idén nyolc európai és amerikai, valamint tíz magyar kutató vesz részt a Semmelweis Egyetem tanácskozásán, amelyet évente rendeznek meg – közölte a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet vezetője.
Falus András elmondta: az új évezred elején életre hívott genomika jelentősége, hogy az emberek teljes génállományának összehasonlításával a különböző betegségekre való hajlamról, illetve a gyógyszerek mellékhatásainak veszélyéről adhat előzetes tájékoztatást. Kifejtette: a genomika eredményeit a növény- és állategészségtanban, a mezőgazdaságban, a környezetvédelemben is hasznosítani lehet.
Mint mondta, a genomikával foglalkozó szakemberek adatbankot is létrehoztak, amely az interneten hozzáférhető a kutatóknak. A szimpózium előadásain szó lesz többi között az úgynevezett csip- (lapka)-metodikáról, amely egy négyzetcentiméteren több tízezer genetikai vizsgálat elvégzését teszi lehetővé a legkülönbözőbb megbetegedések analizálásához, valamint az optimális gyógymód kiválasztásához – ismertette az intézetvezető.
Hozzáfűzte: az eseményen előadások hangzanak el a szív- és érrendszeri betegségek, az allergia, a csontritkulás, az újszülöttkori, illetve a különböző ritka megbetegedések genetikai hátteréről.
Szólt arról is: a találkozón mutatják be az első egyetemi tankönyvet a genomika témájában, amely augusztusban jelent meg; szerzői Malcolm Campbell és Laurie Heyer, az észak-karolinai Davidson College tanárai. A tankönyvet a világon elsőként magyar nyelvre fordították le – mondta Falus András. Hozzátette: a magyar kiadás jövő februárban jelenik meg.