A nemek közötti különbség a fájdalom érzékelésében
Egy kutatás kimutatta, hogy a férfiak és nők agyának más-más területe kerül izgalomba fájdalom hatására.
A Los Angelesi California Egyetem, kutatói irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedő betegeken végeztek vizsgálatokat. Az irritábilis bél szindróma az Egyesült Államok lakosságának 15-20 százalékát érinti, hazánkban is hasonló ez az arány. A betegség hasi fájdalommal, hasmenéssel és/vagy székrekedéssel jár.
Dr. Emeran Mayer, a kutatócsoport egyik tagja szerint a vizsgálómódszerek fejlesztésével és több beteg bevonásával a férfiak és nők fájdalomérzékelése között egyre több különbség fedezhető fel. Ezek ismeretében hatékonyabb kezelési eljárások fejleszthetők ki, melyek a nemi különbségeket is figyelembe veszik.
Logika vagy érzelem
A tanulmány során 24 IBS-ben szenvedő férfit és 26 nőt vizsgáltak. A betegek agyáról fájdalominger alkalmazása közben pozitronemissziós rétegfelvételt (PET) készítettek. Bár néhány terület egyformán izgalmi állapotba került a fájdalom hatására, számos agyi régió eltérően reagált a férfiak és nők esetében. A női agyban az érzelmekért felelős limbikus rendszer reagált hevesebben, míg a férfiakban a kognitív (észleléssel kapcsolatos) és analitikus központok mutattak nagyobb aktivitást.
Az ősember az oka
Dr. Bruce Naliboff, a kutatás pszichiáter résztvevője szerint ennek oka az őskorba vezethető vissza, amikor a férfi és női szerepek sokkal inkább elkülönültek egymástól. Az agyi reakciók nemek közt megfigyelhető különbsége a stresszre adott válaszok általánosabb eltéréséből fakad.
Az ősi férfiszerep ugyanis az otthon védelmezése volt, így stressz és fájdalom hatására az volt a célszerű, hogyha az agy kiszámította, a menekülés vagy a harc volna-e célszerűbb.
A nőknél fenyegetettség hatására azért léphet működésbe a limbikus rendszer, mert az ősi női szerepkör a gyermekek gondozása és védelmezése volt, így fájdalom és stressz hatására érzelmi ösztönök aktiválódása volt a legcélravezetőbb.
Ezt a felismerést az irritábilis bél szindróma és egyéb, fájdalommal járó betegségek kezelésében is hasznosítani lehet. Dr. Mayer felismerte, hogy az IBS kezelésében alkalmazott Lotronex nevű gyógyszer, amely a limbikus rendszeren fejti ki hatását, nőknél hatékonyabbnak bizonyult, mint férfiaknál.