A leggyakoribb krónikus gyerekbetegség: az asztma
A gyerekek 2-4 százaléka szenved asztmában, s bár a súlyos, életet veszélyeztető rohamok száma csökkent, az enyhébb lefolyású esetek száma folyamatosan nő - mondta el Nagy Béla szekcióelnök az MTI-nek a gyermektüdőgyógyászok székesfehérvári konferenciáján pénteken.
A környezeti ártalmak bővülése, a növekvő motorizáció, a kémiai anyagok fokozott jelenléte miatt mostanra a leggyakoribb krónikus gyermekbetegség az asztma – tette hozzá.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Gyermektüdőgyógyász szekciója ezért tartotta fontosnak, hogy a pénteken kezdődött kétnapos tudományos ülése egyik fő témájaként a betegség kezelésének legújabb eredményeit vitassa meg.
Bővültek a kezelési lehetőségek, amelyek eredményeként a gyermekek többsége nem szorul kórházi ápolásra, megfelelő gondozással jó életminőséget tudnak a számukra biztosítani.
A tudományos tanácskozás házigazdája, a Fejér Megyei Szent György Kórház közelmúltban átadott csecsemő- és gyermekosztályán megteremtették az egységes elvek alapján végzett, komplett vizsgálat feltételeit egy légzésfunkciós laboratórium kialakításával – mondta el az osztályvezető főorvos. Simon Gábor hozzátette: a jövőben az asztmás betegek gondozását is megpróbálják centralizálni.
A tüdőtranszplantációról referátumot tartott Nagy Béla az MTI-nek elmondta, hogy Magyarországon nincsenek meg az átültetés feltételei: a felnőtt betegeknél Bécsben végzik el az életmentő-, meghosszabbító beavatkozást.
Hozzátette: a tüdőtranszplantációra már a gyerek betegeknél is lenne igény. A gyermektüdőgyógyász szekció elnöke szerint a beavatkozás lehetőségének megteremtésére leginkább a transzplantációt már végző országokhoz való kapcsolódással volna lehetőség. Úgy vélte, erre jó esélyt teremthet az európai uniós csatlakozás.