Távgyógyászat műholdon keresztül
Korszakalkotó távgyógyászati kísérletet készül végrehajtani egy űrfiziológiára szakosodott francia orvos: ötezer kilométeres távolságból műholdas összeköttetéssel fog ultrahangos vizsgálatot elvégezni egy betegen.
Philippe Arbeille professzor módszere lehetővé teszi, hogy saját munkahelyéről, a tours-i kórházból ultrahangos készülékkel vizsgáljon meg egy Cipruson lévő beteget, akit – a feltételezések szerint – nem tudnak időben ilyen távolságra elszállítani, de sürgősen meg kell állapítani, hogy milyen betegség támadta meg.
A franciaországi kórházban lévő készülék műholddal irányított robotkarját két bourges-i mérnök szerkesztette meg. Az első távvizsgálatot egy nicosiai orvoskongresszus résztvevői előtt hajtják végre. A kísérlet új távlatokat nyit meg az orvostudomány előtt: lehetővé teszi, hogy a beteg életét esetleg kockáztató hosszú utazás kiiktatásával gyors diagnózist állíthassanak fel, ha erre szükség van.
Az Otelo nevet viselő szerkezet prototípusát egy ízben már sikeresen kipróbálták egy barcelonai kórházban. Minden a tervnek megfelelően zajlott le, leszámítva azt a lényeges különbséget, hogy a beteg és az orvos ugyan nem tartózkodtak egy helyszínen, de mindössze két kórteremnyi távolság volt közöttük. A műholdas rendszerű szerkezet igazi képességeit a Tours-Nicosia távon tanúsított teljesítménye igazolhatja.
A műholdas impulzusátvitel természetesen komoly költségeket igényel, a tervezők ezért digitális telefonvonal, illetve széles sávú internetkapcsolat segítségével akarják hozzáférhetővé tenni az eljárást. A vállalkozást az Európai Unió finanszírozza.