Medgyessy közép-európai innovációs térséget hozna létre
Egy közép- és délkelet-európai innovációs térség létrehozását kezdeményezte, ehhez kért támogatást Medgyessy Péter miniszterelnök a budapesti tudományos világfórum zárónapján hétfőn a Parlamentben.
Kihívás és történelmi esély, hogy az új Európa egyik tudományos központjává váljon Magyarország – mondta a kormányfő a kutatás és a fejlesztés fontosságát hangsúlyozva. Medgyessy Péter közölte: a kormány eltökélt célja, hogy 2006-ban a kutatás-fejlesztési ráfordítások elérjék a nemzeti össztermék 1, 8-1, 9 százalékát.
„Magyarország ezzel aktív részesévé válik annak a Lisszabonban elfogadott nagy európai tervnek, amely szerint 2010-ig az Európai Unióban a gazdaság kutatás-fejlesztési ráfordításai megcélozzák a GDP 3 százalékát” – tette hozzá a miniszterelnök.
A kormányfő szavai szerint az itt élők biztosak abban, hogy felemelkedésük, jövőjük záloga a szürkeállományukban, a tudásalapú társadalom megteremtésében rejlik. „Mi magyarok mélyen tiszteljük a tudást, hiszünk a tudásban” – mondta Medgyessy Péter.
Elmondása szerint a XX. századi világhírű magyar tudós pályaképe az, hogy itt születik a Kárpát-medencében, itt gondozzák a tehetségét, itt szerzi meg tudása alapját, de ez a tudás már másutt teljesedik ki, és másutt hajt hasznot.
„Reméljük az elkövetkező években, akkor, amikor a tehetség és a szorgalom előtt álló utolsó korlátok is ledőlnek, a jövő tudósa nemcsak itt születik meg, de itt is marad, tudása itt hajt hasznot, itt hoz világhírt birtokosának és közösségének” – fogalmazott a kormányfő.
A miniszterelnök úgy vélte: azt ma már minden fejlett és felzárkózó országban tudják, hogy a gazdasági versenyképesség és a tudástőke színvonala között szoros és egyértelmű az összefüggés. „A tudomány eredményei gazdasági előnyt jelentenek a határok fölött zajló gazdasági versenyben, a versenyképesség versenyében” – közölte.
Medgyessy Péter fontosnak nevezte a gazdasági verseny szereplőinek bevonását a kutatás-fejlesztésbe, és – mint mondta – ez a logika érvényesül abban a törvényben is, amit a kormány épp a tudomány napján terjeszt be a parlament elé. Hozzáfűzte: a jogszabállyal az a céljuk, hogy olyan biztosítékok épüljenek be a kutatás-fejlesztés finanszírozásába, amelyek tervezhetővé, kiszámíthatóvá teszik az ehhez szükséges forrásokat.
A miniszterelnök szavai szerint a szorgalmas Magyarország fővárosa szívesen vállalja, hogy a világ tudományának formálói ezentúl itt adjanak találkozót egymásnak, és így a tudomány otthon érezze magát Budapesten.
Az első alkalommal megrendezett tudományos világfórumra 80 országból több mint 300 tudós, köztük több Nobel-díjas érkezett. A Magyar Tudományos Akadémia a tanácskozást a jövőben rendszeressé kívánja tenni a davosi világgazdasági fórum mintájára.