Jubileum – a századik csontvelő-átültetés Miskolcon
A századik csontvelő-átültetést végezték el a napokban Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház 1995-ben alapított gyermekhematológiai- és csontvelő-tranaszplantációs osztályán.
„Az osztályon az első csontvelő-átültetést 1995 júniusában végeztük el, s mostanra érték el a századikat. Ezek közül 73 esetben saját csontvelőt, 27 alkalommal testvér vagy a nemzetközi regiszterben megtalált donor csontvelői őssejtjét használtuk átültetésre – mondta el az MTI-nek az osztályvezető főorvos. Nagy Kálmán hozzátette, hogy a transzplantációkhoz nemcsak csontvelőt, hanem a vérben feldúsított őssejteket és köldökzsinórvért is használtak.
Beszámolt a főorvos arról, hogy a kezeltek életkora három hónap és 22 év között volt, többségük daganatos vagy leukémiás beteg volt, de sikeres csontvelő-átültetést végeztek anyagcsere betegségekben, fertőzések elleni védekezési zavarokban, sőt izületi gyulladásban szenvedőkön is. Mint közölte: ez utóbbiak körében a világon eddig igen kis számban végeztek sikeres transzplantációt.
Nagy Kálmán szólt arról, hogy a beteg gyermekek az ország különböző gyermekklinikáiról és kórházi osztályairól kerültek Miskolcra, s a műtéten átesők 57 százaléka az utóvizsgálatok szerint jó állapotban, az egészséges gyermekek életmódjának megfelelően éli az életét.
Az országban egyedülálló miskolci gyermek csontvelő-transzplantációs intézet megvalósításával nemzetközi szakmai elismerésnek és tiszteletnek örvendő főorvos szükségesnek tartotta hangsúlyozni, hogy a munkához igen nagy segítséget adott a leukémiás és csontvelőtranszplantált gyermekekért Bonta László és Brenner László által 1992-ben létrehozott Bonta Zoltán Gyógyászati Alapítvány.
Bonta László kisfia, Zoltán az osztályon állt gyógykezelés alatt, sajnos őt nem sikerült meggyógyítani. Édesapja az elmúlt 10 évben határtalan lelkesedéssel, minden szabadidejét feláldozva munkálkodott, hogy megteremtse más gyermekeknek a gyógyítás feltételeit Miskolcon. Az alapítvány számos forrásból, de főként az adó 1 százalékából jutott olyan lehetőségekhez, hogy az osztály működését nagy értékű műszerekkel támogassa.
Az alapítvány ezen kívül évente segíti a gyerekek táborozását, támogatja a súlyos élethelyzetbe került kisbetegeket, családokat, jutalmazza az ápolásban kiemelkedő nővéreket, és hozzájárul szakmai továbbképzésükhöz – mondta Nagy Kálmán. Az osztályvezető főorvos tudatta azt is, hogy intézménye regisztrált és akkreditált központja az Európai Csontvelő-transzplantációs Társaságnak, ami megtisztelő nemzetközi rangot jelent.