Szeretem a csokit – alkoholista leszek?
Az édes ízek szeretete nem csupán az elhízás, hanem az alkoholizmus szempontjából is veszélyeztető tényező.
Kutatók már régóta feltételezik, hogy a gének is befolyásolják, kiből lesz alkoholista, és kiből nem. Bár mind állatokon, mind embereken végzett megfigyelések kapcsolatot fedeztek fel az édes ízek szeretete és az alkoholfogyasztás mértéke között, az azonban nem derült ki, hogy az édesszájúság az éveken keresztül folytatott ivás következtében alakul ki, vagy az alkoholizmus genetikai előrejelzőjének tekinthető.
Alexej B. Kampov-Polevov, a Mt. Sinai Orvostudományi Egyetem pszichiáter docense elmondta, hogy egereknél, patkányoknál és majmoknál az édes oldatok fogyasztása alapján megjósolható, mennyi alkoholt innának meg az állatok, ha erre lehetőségük nyílna.
Alkoholista szülők édesszájú gyereke
Dr. Kampov és munkatársai 163 alkalmi alkoholfogyasztó egyetemistát két csoportba soroltak, az egyik csoportba azokat, akiknek szüleik közül valamelyik alkoholista, a másik csoportba azokat, akik családjában az ivás nem okozott problémát. Minden résztvevővel különböző mennyiségű cukrot tartalmazó oldatokat kóstoltattak meg, és felkérték őket, hogy értékeljék azokat édességük és aszerint, hogy mennyire találták kellemesnek az ízüket.
Azok, akiknek szülei körében előfordult alkoholizmus, 2, 5-szer gyakrabban találták az édesebb oldatokat kellemesebbnek, mint azok, akiknél nem volt alkoholista a családban. Az alkoholista szülők gyerekei továbbá kifejezetten kellemetlennek találták a legkevesebb cukrot tartalmazó két oldat ízét, míg a másik csoport tagjai egyszerűen semlegesként írták le azokat.
Dr. Kampov szerint ez a kapcsolat azért olyan erős, mert az édes ízek és az alkohol következtében létrejövő kellemes érzetek a szervezetben ugyanott keletkeznek, nevezetesen az agy opioid rendszerében. Ez a rendszer alkohol és édes ételek-italok fogyasztásakor aktiválódik, és kellemes érzést kelt, míg gátlása esetén ennek az ellenkezője következik be.
Ezt a hatást ki is használja az orvostudomány, a Naltrexone TM nevű gyógyszer gátolja az opioid rendszert, így az alkoholistának az ivás már nem okoz örömet, és nagyobb eséllyel csökkenti napi alkoholbevitelét.
Megelőzni az alkoholizmus kialakulását
Dr. Kampov szerint az alkoholisták és gyerekeik nagy százalékánál az opioid rendszer genetikailag károsodott, így az édes ízekre és alkoholra mutatott érzékenysége erősen fokozódik.
A fent ismertetett tanulmány rámutat arra, hogy az édesszájúság nagy valószínűséggel előrejelzője az alkoholizmusnak, és mivel már gyerekkorban felismerhető, idejében meg lehet kezdeni az alkoholizmus kialakulása elleni védekezést, és felhívni a gyermek vagy fiatal figyelmét a fokozott kockázatra.