Szélerőmű összeszerelő üzem épül Gyulán
Szélerőmű összeszerelő üzem alapkövét tették le pénteken Gyulán, az ipari parkban.
Vlaszák Lajos, a beruházó Eurowind Kft. fejlesztési igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta, hogy Gyulán 2, 5 milliárd forintos beruházással, közel 4000 négyzetméteres üzemcsarnok, valamint az üzemet kiszolgáló iroda épül.
A kivitelezési költségek nagyobbik részét banki hitelből fedezi a társaság. A költségekből részt vállalnak magánbefektetők, de számítanak pályázati úton megszerezhető forrásokra is.
A 2003 tavaszán budapesti székhellyel megalakult magyar tulajdonú társaság új gyulai üzeme várhatóan 2004 augusztusára fog elkészülni, és a tervek szerint induláskor mintegy 250 munkavállalót fog foglalkoztatni.
A gyulai üzemben dán technológia alapján a generátorok és a szélerőművek végső összeszerelését fogják elvégezni. Az alapanyagokat a magyar acélipartól vásárolják meg, míg a tartószerkezeteket Dunaharasztiban, illetve Szerencsen fogják összeállítani.
A társaság tervei szerint a gyulai ipari parkban nem állnak le a fejlesztések, mert a későbbiek során több kisebb beszállító is az üzem mellé települ, ami további 250 új munkahely teremtését jelentheti.
Vlaszák Lajos elmondta, hogy a teljes egészében magyar vállalkozás a dán Neg-Micon cég beszállítója lesz, amely a világon már több mint 12 ezer szélerőművet állított elő. Az Eurowind Kft. vezetése arra számít, hogy a szélerőmű- gyártással piacvezetővé válnak a térségben, hiszen a dán cégen keresztül mintegy 22 milliárd forintos rendelésállomány körvonalazódik.
A magyar cég a termelésének 20 százalékát kívánja a hazai piacon elhelyezni, míg a kapacitásuk 80 százalékát exportra szánják. A szélerőművekkel kapcsolatban Vlaszák Lajos elmondta, hogy egy-egy ilyen, 80-100 méter magas erőmű átlagosan 750 család egész évi villamosenergia-igényét képes előállítani.
Egy 1, 5 megawatt kapacitású erőmű beruházási költsége meghaladja a 300 millió forintot, ami a finanszírozás módjától és a szélviszonyoktól függően 6-12 év alatt térül meg. A szélerőművek gazdaságosságáról elmondta, hogy napjainkban egy-egy ilyen erőmű egy kilowatt energiát 7 forintért állít elő, amelyet a piacon 17-19 forintért lehet értékesíteni.
A környezetvédelmi aggályokkal kapcsolatban Vlaszák Lajos kiemelte, hogy az ilyen kérdésekre érzékeny Németországban már 15 ezer darab szélerőmű üzemel és a felmérések szerint a lakosság körében az elfogadottságuk 98 százalékos.