Szteroidok és agresszió
Igazolódott a kutatók feltételezése: az anabolikus szteroidok alkalmazása hosszú távon megbosszulja önmagát.
Richard Melloni, a Northeastern Egyetem pszichológia professzora a szteroidok alkalmazása és az agresszió közötti kapcsolatot kutatja. A közelmúltban arra a felismerésre jutott, hogy a hosszú távú anabolikus szteroidszedés az amerikai futballjátékosok viselkedését és agresszivitását még évekkel a teljesítményfokozó szerek alkalmazásának megszüntetése után is befolyásolja.
Melloni és Jill Grimes doktorandusz-hallgató együtt tanulmányozták, miként befolyásolják a serdülőkorban alkalmazott szteroidok az agy szerotonin-termelő képességét. Kísérleteik során pubertáskorú Szíriai hörcsögöket – mivel azok idegrendszere hasonló a tizenéves emberekéhez – anabolikus szteroidokkal kezeltek, majd különböző időtartamok elteltével vizsgálták az állatok agresszivitásának mértékét.
A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a serdülőkorban alkalmazott szteroidok tartósan befolyásolják az agy kémiai működését. A hét folyamán a Hormones and Behavior (Hormonok és Viselkedés) című lapban közölt eredményeik alapján ez a feltevés igaznak bizonyult, és bebizonyosodott, hogy a szteroidok alkalmazásáért igenis nagy árat kell fizetni, az agresszió ugyanis eluralja a viselkedést, akár évekkel a serkentőszerek szedése után is.
A tesztoszteron és a többi szteroid hormon ugyanis gátolja a szerotonint termelő idegsejtek érését, és ezáltal csökken az agy számára hozzáférhető szerotonin mennyisége. A serdülőkorban még tart e sejtek fejlődési szakasza, így a tizenéves korban alkalmazott szteroidok még évekkel a szedésük után, amikor talán már az általuk „felfújt” izmok sem olyan feszesek, is éreztetik cseppet sem áldásos hatásukat.