Megvan a csimpánz géntérképe

Most kiderül, mitől ember az ember : elkészült a csimpánznak, legközelebbi rokonunknak géntérképe.
Az ember és a csimpánz génjeinek összehasonlító elemzésével fény derülhet arra, hogy miben más, mitől több az ember, mint legközelebbi, emberszabású őse. Feltehetően eltérések mutatkoznak majd az agyfejlődést, a beszédfejlődést illetve egyes emberspecifikus betegségeket, mint az Alzheimer-kórt, az AIDS-et vagy a maláriát kódoló génekben – írja a Nature tudományos lap.
A csimpánz körülbelül 90 százalékban elkészült géntérképének máris megkezdődött az emberi génállománnyal való összevetése. A feltételezések szerint egyes területeken az egyezés majdnem tökéletes, 99 százalék körüli lesz. A csimpánz, az emberhez hasonlóan, hárommilliárd bázispárral rendelkezik.
A kutatást egyébként Eric Lander a cambridge-i Broad Institute professzora vezette és bekapcsolódott a Washington University School of Medicine is. A projekt, amelynek során hat, egymással nem rokonságban álló csimpánz géntérképét kutatták, 2003 januárjában kezdődött. A géntérkép az amerikai National Institutes of Health GenBank adatbázisában érhető el.
Az eredményeket nyilvános adatbázisokban helyezik el a világhálón, így bárki hozzáférhet és végezhet összehasonlításokat az ember és más fajok génkészlete terén. A csimpánz és az ember géntérképének összehasonlításáról szóló tudományos értekezés 2004 tavaszára-nyarára várható.
A tudósok már számos állat (pl. egér, ecetmuslica, zebrahal, moszkító) és növény (pl. rizs, búza, szójabab, paradicsom) génállományát feltérképezték. Az eddig ismert géntérképek >>