Allergiás vagyok a Karácsonyra!

Az ünnepek közeledtével sokan gondolják, hogy a mindenütt jelen levő feldíszített karácsonyfák, édeskés dalok és a dühödten ajándékot vásárló tömeg az idegeikre megy, „allergiásak” a karácsonyra. Ez az írás nem róluk szól.
Az ünnepek körül megszaporodnak az allergiásokra leselkedő veszélyek, sokak számára gyakoribbá válik az allergiát kiváltó anyagokkal (allergénekkel) való találkozás.
Ennek oka egyrészt az, hogy a hétköznapitól eltérő ételeket fogyasztunk, és lakásunkat valódi vagy mű fenyővel és egyebekkel díszítjük, melyek potenciálisan allergéneket tartalmazhatnak, másrészt a szabadosabb alkoholfogyasztás miatt még azok is, akik tudnak saját allergiájukról, könnyebben nyúlnak a „tiltott” ételek felé.
Nézzük meg tehát, melyek a szeretet ünnepének esetlegesen tüsszögéshez és/vagy vakarózáshoz vezető kellékei.
Műfenyő és díszek
A rendkívül gazdaságos és – tegyük hozzá – környezetkímélő műanyag fenyőfákkal az egyetlen probléma, hogy tizenkét hónapon keresztül porosodnak a padláson, pincében vagy sufniban.
Így amikor az allergiás tulajdonos előkészül az ünnepre, könnyen lehet, hogy könnybe lábad a szeme, tüsszög, és porallergiájának jellemző tüneteit tapasztalja. Érdemes ezért megkérni valakit, aki könnyebben viseli a port, hogy hozza elő a műfát, és a szabadban rázza ki alaposan, vagy mossa le.
Hasonló a helyzet az egész évben félretéve őrizgetett karácsonyfa- és lakásdíszekkel is, hiszen ezek is remek porfogók. Ráadásul a különféle bolyhos, vattaszerű anyagból készült dekorációban a házi poratka is kényelmes, meleg vacokra talál – ez az állatka az asztmás rohamok kiváltásában jeleskedik. Amennyiben lehetőség van rá, mossuk le, ami mosható, a puhább anyagból készült díszeket pedig rázzuk vagy porszívózzuk ki.
Fenyőfa és adventi koszorú
Sajnos a valódi fenyő is allergénként hathat az arra fogékonyaknál. Ragadós nedve, melyet a törzsén és tűlevelein keresztül választ ki, orrfolyást, könnyezést és kiütéseket okoz egyeseknél. Nem is szükséges hozzáérni, az allergiások már akkor megtapasztalhatják e tüneteket, ha a fenyő közelében tartózkodnak. Szakértők szerint elkerülhető a kellemetlenség, ha még a szabadban vizet permetezünk a fára.
Illatos gyertyák
A gyertyafény a karácsonyi hangulat elengedhetetlen kelléke. Az utóbbi években nálunk is divatossá vált illatos gyertyákkal azonban érdemes csínján bánni azoknak, akik korábban már tapasztaltak allergiás tüneteket különböző parfümök, illatanyagot tartalmazó kozmetikumok alkalmazása során. Érzékenység esetén kiütések, fejfájás, hányinger és asztma jelentkezhet, ilyen esetben mellőzni kell az adott illatanyagot árasztó gyertya használatát.
Csonthéjasok és társaik
A csonthéjasok, a dió, mogyoró, mandula, valamint a nem csonthéjas mák a karácsonyi sütemények fő alkotóelemei. Mivel egyre többen érzékenyek ezekre, az élelmiszerek címkéin már előírásszerűen feltüntetik, hogy tartalmaznak-e nyomokban mogyorót. A karácsonyi evés-ivás során viszont nehezebb elkerülni fogyasztásukat, így az ismerten csonthéjas-allergiások esetében különös elővigyázatosság szükséges a házi sütemények kóstolgatása közben.
Természetesen nem azért született ez az írás, hogy bárkit is megijesszen, aki korábban nem tapasztalta magán a fenti allergiás jelenségeket, bátran készülődjön az ünnepekre, egyen-igyon kedve szerint. Aki azonban tudja, hogy fokozottan érzékeny egyes anyagokra, még a készülődés hevében is vigyázzon magára, hadd legyen békés, nyugodt karácsonya.