A dánok a világ legaktívabb spermadonorjai
Mára már számos országban leomoltak a spermaexportot - importot nehezítő korlátozások, és e növekvő nemzetközi kereskedelemben egy kis európai ország, Dánia is helyet követel magának.
Ki gondolta volna tíz éve, hogy a spermabankok „termékei” ugyanúgy bekerülnek a nemzetközi kereskedelem körforgásában, mint például a déligyümölcsök. Mára már számos országban leomoltak a spermaexportot – importot nehezítő korlátozások, és e növekvő nemzetközi kereskedelemben egy kis európai ország, Dánia is helyet követel magának.
A dán Cryos International Spermabank Európa legnagyobb spermaforrása, sőt méltó konkurense az amerikai cégeknek (Xytax Corporation, New England Cryogenic Center, Fairfax Cryobank, Cryogenic Laboratories International, California Cryobank).
A Reutersnek nyilatkozó dán cég vezetője szerint nyugodtan kijelenthetjük azt is, hogy a legnagyobb volumenben a dánok terjesztik génjeiket a világban –hála a Cryos kiterjedt exporttevékenységének.
Szigorú minőségi követelmények
Évente több ezer dán férfi keresi fel a Cryos három laboratóriumát. Az önkéntesek többsége diák, és alkalmanként 40 dollárt vághatnak zsebre az „adományért”.
Spermáik azonban nem kerülnek bele automatikusan a cég „katalógusába”: a donoroknak csupán körülbelül 10 százaléka képes teljesíteni a Cryos szigorú minőségi követelményeit. (A Cryos amerikai honlapját böngészve feltűnő például, hogy a katalógusban szereplő donorok jelentős része Phd hallgató, tanár vagy egyéb tudományos pályán mozog.)
„A spermaszállítás McDonald’s- ává válni”
A cég, amely jelenleg csupán dán donorokat fogad, 40 országba exportál spermát gyermektelen pároknak, vagy egyedülálló nőknek. Évente körülbelül ezer terhességhez járulnak hozzá. Különösen az USA-ból érzékelnek jelentős keresletet a szőke, kék szemű skandináv típus iránt. Honlapjuk szerint 72 órán belül a világ bármely pontjára tudnak spermát szállítani.
A Cryos úgy tervezi, hogy egy-két éven belül indiai, ázsiai és afrikai férfiak is donorrá válhatnak, ennek feltétele, hogy a cég globális franchise-ként üzemeljen tovább – ahogy a cég vezetője egy korábbi interjújában nyilatkozta, céljuk a „spermaszállítás McDonald’s- ává válni.
Ledőltek a tabuk
És mi az oka annak, hogy az 5, 3 milliós Dánia több spermát exportál, mint bármely más ország a világon?
Ole Schou, a Cryos vezetője szerint a jó technológiai feltételek és a magas társadalmi elfogadottság.
„Kifejlesztettünk egy eljárást, amellyel már az esetek 30 százalékában az első kezelés után bekövetkezik a teherbeesés. Más donor központokban ez az arány 10 százalék körül van” – nyilatkozta a cégvezető a Reutersnek.
Érdekes, hogy a szomszédos skandináv országok már közel sem ennyire nyitottan állnak a témához.
Norvégiában például nincsenek olyan magán nőgyógyászati klinikák, ahol mesterséges megtermékenyítéseket lehetne végezni, és csak nagyon csekély számú norvég férfi vállalkozik önkéntes spermaadásra. Számuk valószínűleg még tovább csökken, hiszen novemberben a norvég törvényhozás elfogadott egy törvényt, amely megtiltja a továbbiakban az anonim donorkodást. Már pedig ebben az iparágban a névtelenségnek nagy vonzóereje van.
Ugyancsak az anonimitást gátolja a finn Parlamentnek az az egy évvel ezelőtt elfogadott törvénye, amely kimondja, hogy a születendő gyermeknek feltétel nélkül joga van megtudnia ki az apja, azaz információt kellene szolgáltatni a donorról.
Svédországban szintén nincs lehetőség az anonimitásra a spermadonorok számára, így nem csoda, ha évente 500-800 svéd pár utazik Dániába mesterséges megtermékenyítés végett.
Kulcskérdés a névtelenség
A Cryos felmérései szerint donorjaik csupán 12 százaléka adna spermát, ha megszűnne az a lehetőség, hogy a névtelenség homályába burkolózzanak. Ennél is kevesebben, csak 8 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy nem utasítaná el, ha biológiai utódja kapcsolatot keresne vele.
Az ideális feltételek egyébként Izlandon jöttek létre: itt lehetőség van névtelenül és nyíltan is spermát adni.
Világszerte körülbelül a párok 10-15 százaléka nem önként mond le a gyerekvállalásról, körülbelül harmaduknál a férfi fizikai problémái gátolják a teherbe esést. A férfi eredetű meddőség gyógyításában a mesterséges megtermékenyítésen kívül tesztoszteron injekciókat és a petesejtbe adott spermium mikroinjekciókat (ICSI) alkalmaznak.