Halakkal a malária ellen
Indiában egy régi módszer felelevenítésével komoly sikerek mutatkoznak a malária megfékezésében. A természetes tápláléklánc tudatos kiaknázása hatékony, környezetkímélő és olcsó megoldást jelenthet.
India egyes területeiről az utóbbi időben sikerült szinte teljesen kiirtani a malária terjesztéséért felelős szúnyogokat.
E megmozdulás eredményeiről számoltak be egy tudományos konferencián Chandigarhban.
A malária Indiában igen komoly veszélyt jelent, az ország területén évente kétmillióan betegszenek meg a sokszor végzetes kimenetelű kórban.
Az Indiai egészségügyi költségvetés egy igen jelentős hányadát fordítják a malária megfékezésére, ami az elmúlt években főleg rovarirtók vásárlását és alkalmazását jelentette.
Egyszerű, de nagyszerű
Most azonban a tudomány újra felfedezte, hogy amennyiben a szúnyog lárvájával táplálkozó halakat telepítenek a tavakba, folyókba és kutakba, ahova a maláriát terjesztő rovarok előszeretettel rakják petéiket, a halak megeszik a frissen kikelt lárvákat, és a fertőzések száma drámaian esik.
Dr. VP Sharma, az Indiai Maláriakutató Intézet volt igazgatója elmondta, hogy amióta ezt a módszert alkalmazzák, mintegy kétszázezerrel csökkent a malária-fertőzések száma az országban. A Világbank támogatásával most induló program keretein belül 100 körzetben telepítenek guppikat a természetes és mesterséges vizekbe, ennek eredményei további öt év múlva mutatkoznak majd meg.
A rovarirtók után a halaké a főszerep
Dr. Sharma szerint a maláriát terjesztő Anopheles szúnyogok egyes körzetekből máris szinte teljesen eltűntek, de elismerte, hogy másutt az eljárás hatástalannak bizonyult.
A halak bevetése a múlt század első felében még bevett módszer volt a malária megfékezésében, később azonban a rovarirtó szerek megjelenésével és sikerével teljesen kiszorult a köztudatból.
Az évek során több szúnyoggeneráció lett érzéketlen a különféle vegyszerek iránt, így most újra a halaké a főszerep. Annál is inkább, mert telepítésük jóval olcsóbb, mint a rovarirtók beszerzése.