Védőoltás leukémia ellen

Egy új eljárás a fertöző betegségek megelőzésére beadott védőoltások hatásmechanizmusához hasonlóan segíti a a vérképző rendszer daganatos betegségével való megküzdést.
A vérképző rendszer daganatos megbetegedései igen sokfélék lehetnek, számos ezek közül a különböző fehérvérsejtek éretlen vagy kóros formáinak extrém felszaporodásával jár, ezért ezeket leukémiának, fehérvérűségnek nevezik.
A Kings Collage London munkatársai, dr. Rose Ann Padua vezetésével az akut promyelocitás leukémia (APL) kezelésére összpontosítottak vizsgálatuk során.
Az APL a viszonylag gyakori akut myeloid leukémia egyik altípusa, és az esetek háromnegyed részében a modern kemoterápia segítségével gyógyítható.
Egerek és emberek
A védőoltások lényege a hagyományos értelmezés szerint az, hogy az elölt vagy legyengített kórokozót (vírust vagy baktériumot) a véráramba juttatva „megtanítják” az immunrendszer sejtjeinek, hogy felismerjék az adott kórokozót, és amikor azok legközelebb találkoznak a betolakodóval – fertőzés kapcsán –, már hatékonyan tudjanak védekezni ellene.
Dr. Padua és munkatársai egy olyan injekcióban beadható oldatot állítottak elő, mely a daganatos sejtekben található hibás génállomány darabjait tartalmazta. Így a védőoltások természetéhez hasonlóan ez a vakcina is „megtanítja” az immunrendszernek, mely jelzésre kell érzékenyen reagálnia, mely génszakaszt tartalmazó sejteket kell elpusztítania.
A munkacsoport egereknél vizsgálta az oltóanyag hatását. Azt tapasztalták, hogy a kezelt egerek felénél megállt a betegség kifejlődése, az állatok állapotában nem mutatkozott rosszabbodás. Ezek az egerek átlag 300 nappal tovább éltek, mint sorstársaik, ami emberi mértékben kifejezve 25 évnek felel meg.