Mi van a többszörös személyiségű emberek fejében?

Egy ritka, de nagyon izgalmas pszichiátriai betegség, a többszörös személyiség problémáját igazolta képalkotó eljárás segítségével egy holland kutatócsoport.
Élnek olyan emberek, akikben egyszerre kettő vagy több személyiség lakozik. Az ő viselkedésük sokszor igen meghökkentő, hiszen hol az egyik, hol a másik (harmadik, stb.) személyiség irányítja cselekedeteiket, és az egyes énrészek általában nem tudnak a többiről, így gyakran nem emlékeznek arra, mit csináltak, amikor éppen egy másik személyiségük uralkodott felettük.
Többszörös személyiség alakulhat ki olyan gyermekeknél, akiket súlyos trauma, zaklatás, bántalmazás ért. Az új énrész kialakításával a sérült személyiség leválasztja magáról azokat az élményeket, melyekkel nem képes megbirkózni, és egy másik, sokszor erősebb lelkületű személyiségre bízza az esemény feldolgozását.
Az egy testben lakozó személyiségek olyannyira különbözhetnek egymástól, hogy egyes alapvető képességek az egyikben jelen lehetnek, míg a másikban (vagy a többiben) nem. Például az egyik személyiség jól röplabdázik, míg a másik ügyetlen ebben a sportban, vagy az egyik énrész beszél egy nyelvet, míg a másik nem.
Bár ez az állapot meglehetősen ritka, már számos művészt megihletett: gondoljunk csak Dr Jekyllre és Mr. Hyde-ra vagy Daniel Keyes Az ötödik Sally című regényére.
Kivel is történt?
A holland Groningen Egyetemi Kórházban Simone Reinders és munkatársai pozitron emissziós tomográfiával vizsgálták 11 többszörös (kettős) személyiségű nőbeteg agyának működését, miközben egyik vagy másik személyiségükkel megtörtént eseményeket olvastak fel nekik.
Az egyik személyiség sajátjaként értelmezte a hallottakat, ilyenkor az agy érzelmekért felelős területei mutattak fokozott aktivitást. A másik személyiség azonban nem ismerte fel tudatosan, hogy a történet vele esett meg, ezekben az esetekben szélesebb körű agyi aktivitás volt megfigyelhető, amely során az éntudat régiói kerültek izgalomba. Ezek a régiók nem aktivizálódtak olyan egészséges egyéneknél, akiknek másokról szóló történeteket olvastak fel.
Reinders szerint az agy ilyenkor aktívan elfojtja a traumás információkat, és egyes agyi területek mintegy kiradírozzák a kínos történéseket az egyén memóriájából.
Sokan kételkednek a többszörös személyiség létezésében, és a betegeket csalóknak tartják. Simone Reinders vizsgálata segíthet meggyőzni a szkeptikusokat.