Aknakereső növényt fejlesztettek ki Dániában
Dán kutatók olyan génmanipulált növényt hoztak létre, amely megváltoztatja a színét, amint robbanóanyagot „észlel” a talajban. Mindez a taposóaknák felderítésében kecsegtet reménnyel.
A genetikailag megváltoztatott lúdfű (Arabidopsis thaliana) révén emberek ezreit lehetne megmenteni világszerte, akik véletlenül rálépnek a korábbi háborúkban elhelyezett aknákra, és vagy életüket vesztik, vagy pedig megrokkannak – írja a Spiegel Online. Évente 30 ezren esnek áldozatul ezeknek a rendkívül alattomos robbanószerkezeteknek.
A génmanipulált növény érzékenyen reagál a nitrogéndioxidra, amely az elásott taposóaknákból válik ki. A növény zöld levelei pirosra „váltanak”, ha három-öt hétig ennek a gáznak vannak kitéve.
Egy egyszerű, de nagyszerű növény
Az elszíneződött növény könnyen észrevehető. A színváltozásnál a dán kutatók azt a mechanizmust használták ki, amely a leveleket ősszel elpirosítja. Az ezért felelős gén rendszerint az év nagy részében inaktív, ám a kutatócsoport úgy módosította ezt a gént, hogy ha nitrogéndioxid közelébe kerül a növény, akkor pirosodjanak el a levelei.
A lúdfű különösen jó alany a génmanipulációkra. Genetikai kódja ismert, ezen kívül pedig igen gyorsan szaporodik, és különösen jól tűri a viszontagságos körülményeket. A kifejezetten igénytelennek mondható növény ezért a laboratóriumok „kedvenc” kísérleti példányai.
A koppenhágai cég, az Aresa Biodetection, ahol az „aknakereső növényeket” kifejlesztették, jelenleg azt az eljárást keresi, amelynek révén a lúdfű-magokat gyorsan és biztonságosan szétpermetezhetik. Azért, hogy a génmanipulált növények ne szaporodjanak el korlátlanul a természetben, a dánok kikapcsoltak egy fontos, a növekedésért felelős gént a módosított növényben. Így a szóban forgó növények csak akkor kezdenek növekedni, ha egy bizonyos típusú trágyát kapnak.
A taposóaknák eltávolítása rendkívül költséges
Bár a tudósoknak néhány részletet még tisztázniuk kell a közvélemény előtt, – például azt, hogy milyen érzékenyen reagál az Arabidopsis thaliana a legkisebb nitrogéndioxid-koncentrációra –, abban bíznak, hogy hamarosan bevethető lesz a növény a gyakorlatban is. Abban reménykednek, hogy felgyorsulhat a veszélyeztetett területek megtisztítása a robbanószerkezetektől: egy aknaszedő ugyanis csupán két négyzetmétert képes naponta megtisztítani a robbanóanyagoktól.
Az aknákat elsősorban detektorokkal keresik, amelyek fémre vagy valamilyen vegyi anyagra reagálnak. Néha azonban speciálisan kiképzett kutyákat is bevetnek ilyen célokra, sőt előfordul, hogy páncélos járművekkel keresik a robbanószerkezeteket. Az UNICEF gyermekvédelmi szervezet becslései szerint egyetlen taposóakna eltávolítása 300 és 1000 euró közötti összegbe kerül.
|