Miért lusta a kamasz?

Agyi vizsgálatok kimutatták, hogy tizenéveseknél a motivációért felelős agyi terület kisebb mértékben aktiválható, mint felnőtteknél, ez magyarázatul szolgálhat a kamaszok jellegzetes lustaságára és veszélykereső viselkedésükre is.
Az Egyesült Államok Nemzeti Alkoholabúzus és Alkoholizmus Intézetének kutatói arra keresték a választ, hogy miért gyakoribb a tinédzserek körében a veszélykereső magatartás, például a túlzott alkohol- illetve drogfogyasztás, az ittas vezetés, a felelőtlen szexuális kapcsolatteremtés.
James Bjork és Daniel Hommer tizenkét tizenéves (12-17 év között) és tizenkét fiatal felnőtt (22-28 év között) bevonásával végezte vizsgálatát.
Az alanyok egy számítógépes játékot játszottak, melyben különböző pénzösszegek elnyerése vagy megőrzése érdekében kellett kijelölt célpontokat eltalálni. A játék közben minden résztvevő agyáról funkcionális mágnesrezonanciás felvétel (fMRI) készült.
A feladat végrehajtása közben mindkét korcsoportban aktivitásfokozódás mutatkozott a ventralis striatum, a jobb insula, a dorzális thalamus és a dorzális középagy nevű agyi régiók területén.
Minél nagyobb volt az ígért nyeremény, annál kifejezettebbé vált a ventralis striatum és azon belül a nucleus accumbens aktivitása.
Ez a változás tehát mindenkinél bekövetkezett a nyereség reményében végzett „munka” közben, a tizenéveseknél azonban az aktivitás mindössze feleakkora volt, mint a felnőtteknél. A jutalom „bezsebelésekor” egy másik agyi terület aktiválódott – mindkét csoportnál azonos mértékben.
Valószínű, hogy a tizenévesek a veszélykeresés, felelőtlen magatartásformák segítségével érik el az érintett agyi területek fokozott, a felnőttekéhez hasonló szintű aktivitását. Ez a megfigyelés további vizsgálatokkal kiegészítve magyarázatul szolgálhat arra is, hogy miért jellemzi a kamaszokat általánosságban a motiváció hiánya, amit a külvilág lustaságnak tart.