Petefészek-transzplantáció: remény a kemoterápia után

A rosszindulatú daganatos betegségek kezelésére alkalmazott kemoterápia és sugárterápia esetenként terméketlenséget idézhet elő nőknél és férfiaknál egyaránt. Egy új eljárással lehetőség nyílik saját gyermek kihordására az ilyen mellékhatással járó kezelés után is.
A különféle rákos megbetegedések terápiájának célja a daganatos sejtek elpusztítása. Mivel e sejtek fő tulajdonsága, hogy rendkívül gyorsan és intenzíven osztódnak, a kezelés során olyan gyógyszereket és sugárzásokat alkalmaznak, melyek a gyorsan növekvő szövettípusokat károsítják, pusztítják el.
A szervezeten belül gyors osztódás megy végbe a gyomor-bélrendszer, a szőrtüszők és a gonádok, azaz a petefészek és a here szövetében. Ez az oka a kemo- és sugárterápiával járó gyakori émelygésnek, hányásnak, hasmenésnek, a haj kihullásának, és a terápiát esetenként követő terméketlenségnek is.
Mélyhűtött remény
Ebből a megfontolásból Kutluk Oktay, a Cornell Egyetem kutatója munkatársaival együtt régóta kísérletezett állatokon a petefészek-átültetés lehetőségével. Miután egérmodellen biztató eredményeket tapasztaltak, egy esetben embernél is kipróbálták az eljárást.
Egy harmincéves, emlőrákban szenvedő beteg egyik petefészkét a kemoterápia előtt eltávolították, és -196 C-on lefagyasztották. Hat évvel később, amikor a beteg már teljesen meggyógyult, tizenöt körömnyi darabkát kiolvasztottak, és a beteg hasfalának bőrébe ültettek. A nő szervezetében termelődő hormonok és a termékenységet elősegítő gyógyszerek hatására hamarosan megindult a petesejtek érése e szövetdarabokban.
Nyolc hónappal később 20 érett petesejtet távolítottak el a hasfal bőre alól, és ezek közül nyolcat spermiumok befecskendezésével, az elterjedt in vitro fertilizáció (IVF), más néven lombikbébi-program alkalmazásával mesterségesen megtermékenyítettek. A nyolc közül két petesejtben kezdődött meg embrió fejlődése, az egyiket az asszony méhébe ültették. Ebből azonban nem jött létre terhesség.
Kislányoknál is alkalmazható
Az eredmény azért nem elkeserítő, mert az IVF során általában 3-4 embriókezdeményt ültetnek a páciens méhébe, és ilyenkor is csak mintegy 30 százalék a terhesség létrejöttének esélye. Dr. Oktay még egyszer megkísérel terhességet létrehozni ennél az asszonynál, és az eljárást másoknál is alkalmazza majd.
Hangsúlyozandó, hogy nem minden kemoterápián vagy sugárterápián átesett betegnél alakul ki terméketlenség, azonban ennek a kockázata fennáll, és előre meg nem jósolható, kit érint majd ez a probléma. Mivel a női petefészekben már születéskor jelen vannak az éretlen petesejtek, akár kislányoknál is elvégezhető lesz majd a petefészek egy részének eltávolítása az agresszív daganatellenes terápiát megelőzően.
A módszer bizonyos daganattípusok, például leukémiák esetén nem alkalmazható, mert ilyenkor rákos sejtek telepedhetnek meg a petefészekben is, és ez a visszaültetés során a daganat kiújulásához vezethet. Vizsgálják továbbá azt is, hogy a fagyasztás hatására nem jelentkezhet-e károsodás az új módszer révén világra jött gyermekeknél.