Ébresztőmolekula a narkolepszia kezelésére

A legváratlanabb pillanatokban hirtelen elalvással járó narkolepszia kezelésében hatékonynak bizonyulhat egy újonnan felfedezett molekula.
A Texas Southwestern Egyetem kutatói felismerték, hogy az orexin nevű molekula hatékony a narkolepsziás egerek felébresztésében. Az orexint normál körülmények között a hypothalamus nevű agyi terület termeli. Felismerték, hogy narkolepsziás embereknél e molekula mennyisége erősen lecsökken az agyi-gerincvelői folyadékban.
A kutatócsoport Dr. Masashi Yanagisava vezetésével olyan egereket vizsgált, melyekben génmanipuláció eredményeképp nem termelődött orexin. Ezek az egerek időről-időre mély álomba zuhantak, és a betegségre jellemző hirtelen izomelernyedés, azaz kataplexia jelensége is jelentkezett náluk.
A kutatók a narkolepsziás roham alatt orexint adtak az egereknek, és azok felébredtek. Nagyon fontos körülmény, hogy az állatok ezt követően nem zuhantak még mélyebb álomba, ami a narkolepszia egyéb gyógyszereinek alkalmazása során gyakran előforduló, úgynevezett visszacsapási (angolul rebound) reakció.
A kutatók szerint az orexinhiányos egerek igen jól modellezik az emberi narkolepsziát. Jelenleg a narkolepszia kezelésére alkalmazott gyógyszerek csupán a tüneteket enyhítik, az okot nem szüntetik meg, és számos kellemetlen mellékhatással rendelkeznek. Az orexint pótló vagy annak termelését serkentő gyógyszerek áttörést jelenthetnek a kétezer emberből egyet érintő betegség kezelésében.