Mesterséges vérkészítmény – megvan az igazi?

Évtizedek óta sok kutató dolgozik mesterséges vérkészítmény kidolgozásán, ezek azonban eddig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. A héten bemutattak egy új terméket, amely a korábbiaktól eltérő elvek alapján készült.
Mesterséges vérkészítmények kifejlesztésére az elmúlt évtizedekben számtalan kísérlet történt, hiszen ennek segítségével kiküszöbölhetők a vérátömlesztéssel terjesztett fertőzések, így az AIDS és a hepatitis C; a balesetet szenvedők késlekedés és vércsoport-meghatározás nélkül hozzájuthatnak a szükséges vérpótláshoz; a készítmény hűtés nélkül is eltartható, így nagy mennyiségben szállítható és tárolható elmaradott területeken és háborús övezetekben; valamint a természetes vérátömlesztést elutasító egyházak (pl. Jehova Tanúi) tagjai is megkaphatják.
A mesterséges vérkészítmény zöme a legtöbb állatban (természetesen az emberben is) az oxigén szállítását végző hemoglobin különböző formáin alapul. A vérkészítmények esetében alapkövetelmény, hogy sűrűségük, viszkozitásuk kisebb legyen a vérnél, így könnyen áramolhasson az erekben, valamint oxigénaffinitása kicsiny legyen, hogy azt a szövetekben könnyedén le tudja adni.
Beszivárog
Az elmúlt tíz évben több készítmény is ígéretesnek tűnt, azonban mindegyikről kiderült, hogy a hajszálerek összehúzódását okozza, ami akár végzetes következményekkel is járhat, hiszen a szövetekhez így nem jut el az éltető oxigén.
Ennek oka az, hogy ezekben a készítményekben a hemoglobin szabad formában van jelen, míg a valódi vérben a vörösvérsejteken belül található. Így a molekula képes beszivárogni a sejtek közötti résekbe, ahol megköti a nitrogén-oxidot (NO), amely az erek nyitva tartásáért felelős. A NO eltávolítása érösszehúzódást eredményez.
Egy másik ok, hogy a készítmények kicsiny oxigénaffinitásuk miatt az oxigént korán, már az artériákban leadják, holott normálisan ennek a hajszálerek területén kellene megtörténnie. Ez a korai leadás is érösszehúzódáshoz vezethet.
A San Diegoi Sangart cég kutatói Robert Winslow vezetésével kifejlesztettek egy olyan vérkészítményt, melyben a hemoglobin polietilén-glikol burokban van jelen, így nem képes a sejtek közé hatolni, és megkötni a nitrogén-oxidot. Az MP4 nevű termékben a burok fokozza a hemoglobin oxigénaffinitását is, így az csak a hajszálerekben adja le az oxigént.
A Sangart állatokon végzett hosszas kísérletezést követően Svédországban 20 emberen végzett egy kisebb vizsgálatot, melynek eredményit részletesen még nem tették közzé, azonban az tudható, hogy az MP4 sikeresnek bizonyult. Elképzelhető, hogy ez a készítmény lesz a válasz a mesterséges vérpótlás több évtizedes kérdéseire.