Vezeték nélküli betegek

Német kutatócsoport olyan életfunkciókat mérő, csuklóra szerelhető berendezést dolgozott ki, amely vezetékek nélkül lehetővé teszi, hogy a betegek felkelhessenek az ágyból.
Az életveszélyes baleseten vagy betegségrohamon – például szívinfarktuson, agyvérzésen, stroke-on – átesett betegeknél és az időseknél szükség lehet arra, hogy a kórházban életfunkcióikat folyamatosan figyelemmel kísérjék, hogy egy esetleges krízishelyzet kialakulásakor azonnali segítségben részesülhessenek.
A jelenleg is alkalmazott megfigyelő berendezések azonban viszonylag nagyméretű szerkezetek, melyeket vezeték köt össze a beteg testére illesztett érzékelővel. A beteg tehát ágyhoz kötötté válik, még olyan esetben is, amikor fizikai állapota egyébként lehetővé tenné, hogy felkeljen. A kényszerű fekvés egyebek között felfekvések kialakulásához, és a gyógyulás késlekedéséhez is vezethet.
A németországi Erlangenben lévő Fraunhofer Integrált Áramkör Intézet kutatói kifejlesztettek egy olyan csuklópántot, amelyben a vér oxigén-telítettségét és a pulzusszámot mérő pulzoximéter valamint egy, a mért adatokat a központi számítógép felé továbbító jelátadó található. Ennek segítségével a betegek már korán lábra állhatnak az életveszélyes esemény, legtöbbször baleset után.
A csuklópántba beépíthetők a fentieken kívül a testhőmérséklet, a vércukorszint és a vérnyomás mérésére alkalmas érzékelők is, amelyek automatikusan riasztják a kórházi személyzetet, ha bármely érték átlépi a kritikus küszöbszintet.