Bója a csempészek ellen és a tudomány szolgálatában

Víz alatti érzékelőkkel kifürkészhetők a drogfutárok, megfigyelhető a bálnák szerelmi élete, és számos egyéb vízi rejtelemre is fény derülhet.
Kanadai tudósok kifejlesztettek egy „rejtőzködő bóját”, amely hasznos jelzőberendezésként szolgálhat például a vízi kábítószer csempészet felderítésében.
A bója alapállapotban a tenger fenekén hever, majd amikor egy hajó vagy nagyobb tengeri állat (bálna, delfin, stb.) elhalad felette, hangérzékelői segítségével működésbe lép, és felemelkedik a vízfelszínre. Ott műholdas rendszeren keresztül jelzi az eseményt egy központ felé, majd visszasüllyed a mélybe.
Cary Risley, a Kanadai Védelmi Kutatási és Fejlesztési intézet munkatársa felelt a bója fejlesztéséért. Elmondása szerint lehetséges olyan hangérzékelőket is a berendezésbe építeni, melyek megkülönböztetik a különböző, kisebb és nagyobb hajók hangját egymástól, valamint hang alapján azonosítják a bója felett elhaladó állat faját.
A találmány elsődleges célja a csempészhajók tettenérése, azonban tudományos célokra is alkalmazható. A fent leírtaknak megfelelően segíthet egyes vízi állatok vonulási útvonalának megfigyelésében, beleépíthetők olyan műszerek, melyek segítségével mérik a víz hőmérsékletét és sótartalmát. Beprogramozható úgy is, hogy az elhaladó hajó sodorvízében felbukkanva vízmintákat gyűjtsön, amelyekből megállapítható a szennyeződés mértéke.
Olajlufi
A bója alakja torpedóra emlékeztet, másfél méter hosszú és 15 cm széles. Hajóról vagy repülőgépről/helikopterről juttatható a tenger fenekére.
A hangérzékelők jelzésével egyidőben a bója egyik végében lévő rugalmas ballon olajjal telik meg. A berendezés tömege ettől nem változik, a térfogata viszont megnő, így összsűrűsége lecsökken, és felemelkedhet a vízfelszínre. A jelzés leadása után az olaj visszakerül a bója belsejébe, a ballon összehúzódik, és a berendezés visszasüllyed a fenékre.
Egy tavaly novemberi vizsgálat során a hangérzékelők 55 méter mélységből reagáltak a felszíni zajokra. Azóta tovább fejlesztették, és a kutatók szerint a bója 300 méteres mélységig biztonságosan használható.