Mikor alakul ki emlőrák a genetikailag erre hajlamos nőknél?

Az Egyesült Államokban nagyszabású vizsgálatot indítottak az emlőrákban megbetegedett nők testvéreinek utánkövetésére. A tízéves tanulmányból új összefüggésekre derülhet fény.
A Nemzeti Környezet-egészségügyi Intézet vizsgálatának célja az emlőrák környezeti és genetikai okainak meghatározása. A tanulmányban ötvenezer olyan nő vesz majd részt, akik testvérei körében előfordult emlőrák.
A vizsgálat várhatóan sok kérdésre fényt derít majd, hiszen igen nagy mintát figyel meg tíz éven keresztül. Az emlőrák öröklődési tulajdonságai miatt az e betegségben szenvedő, gyógyult vagy elhalálozott nők lánytestvéreinél kétszer nagyobb az esély a betegség kialakulására.
Egy másik fontos körülmény, hogy az egy háztartásban nevelkedő testvéreket nagyon hasonló hatások érik, táplálkozásuk, életmódjuk nagymértékben egyezik, a szervezetüket terhelő természetes és mesterséges károsító anyagok is ugyanazok az első mintegy két életévtizedben.
Házipor és lábköröm
A gondosan előkészített vizsgálat célja, hogy a teljes amerikai populációt reprezentáló mintát kövessen figyelemmel. Így bevonnak afro-amerikai, fehér amerikai, ázsiai- és latin-amerikai nőket is. A részvétel feltétele a 35 és 74 év közötti életkor, a női nem, hogy az alanynak legyen egy valamikor emlőrákban megbetegedett édestestvére, valamint az, hogy az alanynál sem a múltban, sem a jelenben ne álljon fenn az emlődaganat diagnózisa.
Minden alanytól vér- és vizeletmintát vesznek, valamint elkérnek egy lábköröm-darabkát, és anyagot gyűjtenek az illető otthonában található háziporból. Ezenkívül egy igen részletes, egészségügyi és
életmódbeli témákat érintő kérdőívet vesznek fel. A vizsgálatokat évente ismétlik.
A tanulmány során fény derülhet azokra az életmód- és környezetbeli tényezőkre, melyek meghatározzák, hogy a genetikailag emlőrákra hajlamos (testvér megbetegedése) nők körében mi dönti el, hogy a betegség kialakul-e vagy sem.