Megmérték egyetlen baktérium súlyát

Amerikai tudósok olyan készüléket fejlesztettek ki, amely képes megmérni egyetlen sejtnek a súlyát. A következő lépésben egy még a baktériumsejtnél is kisebb vírus tömegét szeretnék megállapítani.
A Cornell University kutatói frappáns ötletet találtak ki a tömegmérésre. Egy mégoly parányi mikroorganizmus, mint egy baktérium is befolyásolja ugyanis a rezgéseket, ha egy apró konzol vibrációját mérik meg. Ezen az alapon sikerült az E. coli baktériumsúlyát megállapítaniuk. A Journal of Applied Physics című lapban közölt eredmény szerint a mikroorganizmus 665 femtogrammot nyom.
(A súlyt és a tömeget az alábbiakban szinonimaként használjuk – minthogy köznapi értelműnek tekintjük e kifejezéseket. A fizikában azonban a súly a tömegre gyakorolt nehézségi erő nagyságát fejezi ki, míg a tömeg egy test tehetetlenségének a jellemzője.)
A femtogram a pikogramm ezredrésze. A pikogramm a nanogramm ezredének felel meg, miközben maga a nanogramm is csak egymilliárdod része a grammnak – írja a BBC.
Így most már a kutatók, a nano-, piko-, femto- és attovilágban járnak, ezek már olyan parányi súlyok, amelyeket korábban legfeljebb csak elképzelni lehetett. A szakemberek most már inkább a zepto-léptékre koncentrálnak, ami azt jelenti, hogy a tizedesvessző után 21 nulla következik, míg valami „érdekesebb” szám meg nem jelenik.
A Harold Craighead professzor által vezetett Cornell-kutatócsoport most már például ott tart, hogy 6 attogrammos súlyú dolgok tömegét is képes megmérni. Mindez azon alapul, hogy a tömeg megváltoztatja a rezgésszámot, ha egy apró konzolt vibrációnak tesznek ki. (Az attogramm egyébként a femtogramm ezredrésze.)
Az attogramm pontosságú mérések már nem is az egyes sejtek jellemzőinek a megállapítására alkalmasak, hanem a még ennél is kisebb képződmények vizsgálatához használhatók fel jól. Így például a vírusok tömege a 10 attogrammos tartományba esik.
A Cornell Egyetemen most elvégzett kísérletek egyébként nem az elsők a világon, de jelentősen hozzájárulhatnak a vírusok és baktériumok további vizsgálatához – írja a BBC.