Elhalasztották az „Einstein-tesztet”

Hétfőről keddre halasztották annak az űrszondának a fellövését a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról, amelynek feladata az lenne, hogy ellenőrizze Einstein teóriáját a relativitáselméletről.
Az amerikai űrkutatási hivatal 700 millió dollárt költött az eddigi talán legdrágább űrkísérlet kivitelezésére, amelyre immár negyven éve készülnek a NASA-nál. A műszereket, amelyek a teszteket végrehajtanák, egy Boeing gyártmányú Delta 2-es hordozórakéta juttatná orbitális pályára.
A fellövés elhalasztása azt jelenti, hogy a startra valószínűleg kedd délután, magyar idő szerint 17 óra 57 perckor kerülhet sor legkorábban. A mostani kísérlet lényege az, hogy megmérjék, mennyire torzítja el a Föld tömege a téridő szerkezetét. Ha sikerülne ezt kimutatni, akkor ez igazolná Einstein relativitáselméletét.
A kilövésnek másodpercnyi pontossággal kell megtörténnie, különben az űrszondát nem tudnák egy távoli csillaghoz igazítani. Márpedig ha nem tájolják be az űrszondát, akkor a hordozóeszközön lévő műszerek esetleges elmozdulását sem lehetne észlelni. A szondán egyébként a világ legtökéletesebb pörgettyűi, giroszkópjai vannak, amelyek forgási tengelyének elmozdulása jelezheti a téridő szerkezetében történő változást, amelyet a Föld tömege, illetve forgása idézhet elő.