Kötögetéssel megúszható a rettegés

Hogyan oldható a feszültség? Egy brit kutatás szerint a kötögetés és ehhez hasonló elfoglaltságok segítenek elvenni például egy horrorfilm durvább jeleneteinek az élét. Traumatikus élményt követően pedig megelőzik az esemény gyakori felidézését, újra és újra átélését.
Emily Holmes, a cambridge-i Agytudományi Intézet pszichológusa vizsgálatokat végzett a különböző tevékenységek feszültségoldó hatásának vizsgálatára.
Egyik kísérletében 51 személynek lejátszott egy valódi autóbaleseteket megörökítő videofilmet, amelyben holttestek és rengeteg vér volt látható. Az alanyok egyharmadát felszólította, hogy a vetítés közben egy öt számjegyű kódot pötyögjenek le újra meg újra egy billentyűzeten. Egy másik, 60 fő bevonásával végzett kísérletben pedig arra kérte az alanyok egyharmadát, hogy a film megtekintése közben 985-től számoljanak visszafelé hármasával.
A filmvetítést követően mindegyik alany naplót vezetett a bejátszás felkavaró hatásainak rögzítésére. A naplók kiértékelése rámutatott, hogy a kódot bepötyögő személyek sokkal kevesebb alkalommal tapasztaltak úgynevezett flashback-élményt, amikor a traumatikus jelenet újra, teljesen életszerűen felidéződik. A visszafelé számoló alanyoknál ilyen hatás nem mutatkozott, ők ugyanolyan gyakorisággal élték át újra a kellemetlen helyzetet, mint azok, akik semmilyen feladatot nem kaptak.
Zokni-horror
Holmes szerint ennek az a magyarázata, hogy a kód bepötyögése az információ rögzítéséért és a memória kialakításáért felelős agyi érző területeket zavarja meg, míg a visszaszámolás az információk értelmezését végző verbális avagy konceptuális agyterületet, amely nem befolyásolja az emlékek elraktározását.
Természetesen nincs lehetőség arra, hogy valaki egy baleset vagy egyéb megrázó esemény átélése során efféle kód bepötyögős feladatot hajtson végre, azonban a traumatikus eseményt követő rövid időszakban is hatékony a módszer, hiszen ilyenkor is zajlik az emlékek raktározása. Érdekes volna egy vizsgálat során baleseti osztályokon vizsgálni a módszer hatékonyságát.
Otthoni körülmények között a kötögetés, vasalás, zokniválogatás vagy firkálgatás is alkalmazható, hiszen e tevékenységek az agynak ugyanazt a területeit foglalják le, mint a kód beütése. Egy horrorfilm nézése közben tehát ezek az elfoglaltságok segíthetnek a rémálmok és a flashack-ek megelőzésében.